Παναθηναϊκός - Άρης 85-79: Άνοιξε το σκορ με Καλάθη

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Άρη στο ΟΑΚΑ με 85-79 κι έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Basket League - Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους

Ο 27χρονος γκαρντ ήταν εξαιρετικός και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους, αλλά και οκτώ ασίστ κι έξι ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Έλιοτ Γουίλιαμς ο οποίος πρόσθεσε 18 πόντους. Στον αντίποδα πρώτος σκόρερ των ηττημένων και του αγώνα ήταν ο Τζερέλ Μακ Νιλ με 22 πόντους, ωστόσο ήταν απελπιστικά μόνος.

Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται αρκετά διαβασμένοι και να βάζουν δύσκολα στον αντίπαλό τους, παρά την απουσία του Τζαμέλ Χάγκινς. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο 19-19.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» κατόρθωσε να βρει αρκετές επιθετικές λύσεις και ξέφυγε με 46-39 στο ημίχρονο, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πάντως να παρακολουθεί το σκορ από σχετικά κοντινή απόσταση.

Το τρίτο κομμάτι του αγώνα ανήκε στο συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη. Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό και τελικά στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 67-57 υπέρ των γηπεδούχων.

Παρόμοια εξέλιξη και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να προηγείται ακόμα και με 16 πόντους διαφορά (80-64). Οι κυπελλούχοι Ελλάδας στη συνέχεια χαλάρωσαν και ο Άρης βρήκε την ευκαιρία να μειώσει μέχρι και τους πέντε πόντους (84-79) πριν διαμορφωθεί το τελικό 85-79 με μία βολή του Γουίλιαμς.

Οι δύο αντίπαλοι ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Παρασκευή (6/5) στο ίδιο γήπεδο στις 18.00.

Δεκάλεπτα: 19-19, 46-39, 67-57, 85-79

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 10, Καλάθης 21 (3), Γουίλιαμς 18 (1), Χέινς 3 (1), Παππάς 12 (2), Φελντέιν 9 (1), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 4, Χάντερ

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Ουάιτ 10 (1), Ουότερς 12 (2), Κοέν 10 (2), Μούρτος 2, Μακ Νιλ 22 (3), Ξανθόπουλος 7 (1), Πελεκάνος 9 (3), Τσούπκοβιτς 7 (1), Ζάρας, Σίμτσακ

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat του Onsports.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του