Τους… Καβάλησε στην παράταση!

Νίκη-θρίλερ σε ένα παιχνίδι από άλλο… πλανήτη για την Καβάλα η οποία επικράτησε με 103-102 του Ρεθύμνου (92-92 κα), έπειτα από καλάθι του Κρόμα στα 0,7” πριν τη λήξη!

Σε ένα παιχνίδι που «έσπασαν» καρδιές η Καβάλα επικράτησε με το εντυπωσιακό 103-102 του Ρεθύμνου σε ένα παιχνίδι που αμφότεροι αρνούνταν να χάσουν αλλά ταυτόχρονα… αρνούνταν και να κερδίσουν!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Στηβ Γιατζόγλου ανέβασαν «στροφές» και ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (39-31). Το ημίχρονο έληξε με 49-43 υπέρ των γηπεδούχων.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, του Ρέθυμνο άρχισε σιγά-σιγά, όπως ήταν απολύτως λογικό, να ανεβάζει στροφές. Μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου, η διαφορά «έπαιζε» από τους 9 (55-46) μέχρι και τους 5 (57-52), ώσπου ένα τρίποντο από τον Ντελινινκάιτις έβαλε… φωτιά στο ματς (57-55). Οι παίκτες του Γιατζόγλου, εκτός από την επιθετική τους δυστοκία, είχαν να αντιμετωπίσουν και το άγχος τους. Παρά τα πολλά προβλήματα όμως, έβρισκαν λύσεις κι έτσι πήγαν στους πάγκους με το σκορ στο 66-66.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό… ντέρμπι.  Το Ρέθυμνο προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, όμως το ένστικτο της… επιβίωσης κρατούσε την ομάδα του Γιατζόγλου «εν ζωή»! Στα μισά ττου δεκαλέπτου οι κρητικοί προηγούνταν με 2 (75-77). Το προβάδισμα άλλαζε «χέρια» συνεχώς, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τις λύσεις που χρειάζονταν στα κρίσιμα. Η Καβάλα έβαλε κάποια μεγάλα σουτ, την ώρα που η μπάλα «έκαιγε» με τους Λέιζερ και Ουίλιαμς και στα 17’’ ο Ταπούτος κέρδισε δύο βολές, ευστόχησε και πήγε τη διαφορά στους 4 (88-84). Το ματς πήγε στη διαδικασία των… βολών. Εκεί, κι ενώ η Καβάλα είχε… αγκαλιά τη νίκη, δεν έκανε φάουλ στην τελευταία φάση και το πλήρωσε με τρίποντο του Μάντεν από το κέντρο του γηπέδου (92-92)!

Στην παράταση το Ρέθυμνο βρέθηκε σε δεινή θέση καθώς ο Μάντεν αποβλήθηκε με αντιαθλητικό φάουλ ενώ ολοκλήρωσε και πέντε φάουλ. Παρόλα αυτά η ομάδα του Σκουρτόπουλου είχε τα ψυχικά αποθέματα και 7 δευτερόλεπτα πέρασε μπροστά με 102-101. Η Καβάλα όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με καλάθι του Κρόμα στα 0,7 δέκατα του δευτερολέπτου πήρε την νίκη με σκορ 103-102!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 49-43, 66-66, 92-92 (κα), 103-102.

Πέτυχαν με μαχαίρι ποδοσφαιριστή στην Κολομβία - Κοίταζε έντρομη η βοηθός (vid)
Το πάθος πίσω από τη Νο1 super premium τεκίλα στον κόσμο
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)