Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 80-66: Νίκη πρωτιάς οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό κερδίζοντας τον αντίπαλό του με 80-66 κι ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Basket League

Οι Πειραιώτες υποχρέωσαν τους «πράσινους» στην πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Πλέον οι δύο αντίπαλοι ισοβαθμούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν το πάνω χέρι επειδή νίκησαν με μεγαλύτερη διαφορά από αυτή που είχαν χάσει στο ΟΑΚΑ (73-69) στον πρώτο γύρο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με… κατηφόρα έμοιαζε το παρκέ του ΣΕΦ μετά το πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Οι Πειραιώτες παίζοντας πολύ καλή άμυνα κι ευστοχώντας στα πρώτα σουτ που επιχείρησαν πήραν το μομέντουμ κι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους σκόραραν από παντού. Μπροστάρης ο Βασίλης Σπανούλης ο οποίος στο πρώτο εικοσάλεπτο πρόλαβε να σημειώσει 16 πόντους. Εξαιρετικά εύστοχος και ο Ντι Τζέι Στρόμπερι με δέκα πόντους σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Στον αντίποδα τα πάντα πήγαιναν… στραβά με το «τριφύλλι» να δείχνει μία ομάδα χωρίς πλάνο σε άμυνα και επίθεση. Αμυντικά ο Παναθηναϊκός δεν υπήρχε –το μαρτυρούν άλλωστε και οι 53 πόντοι σε είκοσι λεπτά- ενώ επιθετικά ο Ραντούλιτσα με δώδεκα πόντους πάλευε μόνος του να σώσει την αξιοπρέπεια της ομάδας του, την ώρα που για 18 λεπτά η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν είχε πετύχει ούτε ένα τρίποντο. Η διαφορά είχε φτάσει μέχρι και τους τριάντα πόντους (46-16), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 53-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο… ξαφνικά ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο γήπεδο. Με αντεπίθεση διαρκείας που ξεκίνησε χάρη σε δύο διαδοχικά τρίποντα του Διαμαντίδη οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 8-0 αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει για πρώτη φορά τάιμ άουτ στο 22’. Το «τριφύλλι» μείωσε μέχρι και τους εννιά πόντους (63-54), πριν ο Παπαπέτρου με τρίποντο στείλει την διαφορά στους 12 (66-54) στο 30’.

Η τελευταία περίοδος είχε χρώμα… γκρι. Στο πρώτο τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να σκοράρει αλλά η «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν του το επέτρεπε ξεπερνώντας τα όρια του φάουλ τα οποία όμως δεν σφυρίζονταν. Ειδικά στον Ραντούλιτσα έγινε δύο φορές πεντακάθαρο φάουλ που δεν σφυρίχτηκε. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 68-59 με πέντε διαδοχικούς πόντους του Φελντέιν, αλλά δύο τρίποντα του Χάκετ εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 (74-59) και τέλειωσαν τον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 27-9, 53-29, 66-54, 80-66

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 7, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι 14 (2), Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 4, Όντομ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης, Χάκετ 16 (3), Αθηναίου 6 (2)

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς, Φελντέιν 16 (2), Γκιστ 10, Καλάθης 3, Κούζμιτς 3, Πάβλοβιτς 3, Μποχωρίδης, Φώτσης 9 (3), Ραντούλιτσα 12, Παππάς 2, Διαμαντίδης 8 (2)

Θυμηθείτε το μεγάλο ντέρμπι στο Live Chat του Onsports.