Ζωντανή η Καβάλα!

Τη δεύτερή της φετινή νίκη πανηγύρισε η Καβάλα που επιβλήθηκε 85-74 του Αρκαδικού.

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα πήρε ο Στιβ Γιατζόγλου στο διάστημα που βρίσκεται στον πάγκο της Καβάλας, καθώς η ομάδα του επικράτησε 85-74 με σχετικά άνετο τρόπο του Αρκαδικού για να μείνει ζωντανή στη μάχη της παραμονής.

Από την πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν 24-16 για να πάνε στο ημίχρονο με διαφορά 14 πόντων και με σκορ 45-31.

Η αντίδραση από τους φιλοξενούμενους άργησε να έρθει. Στην 3η περίοδο η Καβάλα καθάρισε το ματς φτάνοντας τη διαφορά στους 20 πόντους κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο στο 63-43. Όταν ο Αρκαδικός αντέδρασε, ήταν αργά και απλά μείωσε την απόσταση στους 11 πόντους για το 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 45-31, 63-43, 85-74

Καβάλα (Στηβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 14 (8ρ., 5ασ.), Κεμπ 6, Φαν ντερ Μαρς 6, Κοστόφ 12, Ταπούτος 11, Καλαϊτζίδης 3, Τζόουνς 12, Ρόμπινσον 6, Σταμπουλής, Γκέλιος, Γιαννακίδης 13, Δεμερτζής

Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Καββαδάς 23 (8ρ.), Βαν Όστρουμ 16 (7ασ.), Στεφανίδης 4, Μπράουν 11, Νουουτίνεν 4, Άιρλαντ, Λαμπρόπουλος 9 (7ρ.), Καλλινικίδης, Καραμαλέγκος 3, Τζουγκαράκης, Κοψαύτης 2, Κωνσταντίνου 2

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ