Αυλαία με νίκη για Περιστέρι

Το Περιστέρι επικράτησε 75-56 του Αμαρουσίου και έφτασε τις 12 νίκες στην κανονική περίοδο, ισοφαρίζοντας την περσινή επίδοση και ανεβαίνοντας στην 7η θέση.

Το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην τελική κατάταξη ήταν το ζητούμενο για το Μαρούσι κόντρα στο Περιστέρι που διεκδικούσε την πρόκρισή του στα πλέι οφ, ελπίζοντας παράλληλα σε συνδυασμό αποτελεσμάτων προκειμένου να εξασφαλίσει την παρουσία του στην πρώτη οκτάδα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν το Περιστέρι όμως η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μετέτρεψε το… εύθραυστο 10-9 σε 20-11 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ζόραν Βρκιτς πέτυχε τους πέντε τελευταίους πόντους των γηπεδούχων που επέβαλαν τον ρυθμό τους. Στη συνέχεια το Μαρούσι προσπάθησε να αντιδράσει όμως το Περιστέρι διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Ο Πέτρουλας έκανε το 23-11 στο 11’ όμως με αντεπίθεση διαρκείας και κορυφαίους τους Σούμπτερ, Μπάσντεν και Χαριτόπουλο οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 34-26, λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Κογιαντίνοβιτς ήταν εύστοχος πίσω από τα 6,75μ. και το Μαρούσι μείωσε σε 42-36 στο 26’ όμως ο Μότσνικ διατήρησε τη διαφορά στο +10, κάνοντας το 46-36. Η ομάδα των βορείων προαστίων «έτρεξε» σερί 5-0 και μείωσε σε 48-43 στο 30’ αλλά μέχρι εκεί. Το Περιστέρι ανέβασε στροφές την ίδια ώρα που το Μαρούσι έμενε από δυνάμεις. Ο Κογιαντίνοβιτς διαμόρφωσε το 50-46 όμως με σερί 10-0 οι γηπεδούχοι έκαναν το 60-46 κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Ο Παπανικολάου εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (68-48) για τους γηπεδούχους που έφτασαν τελικά στη 12η φετινή νίκη, ισοφαρίζοντας την περσινή τους επίδοση στην κανονική περίοδο.

Δεκάλεπτα: 20-11, 40-28, 48-43, 75-56
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 12 (2), Γούντγουορντ, Ψαρόπουλος 3, Παπανικολάου 5, Μαρούγκας, Μάντζαρης Α., Σκοτ 9 (3), Πέτρουλας 7 (2), Βρκιτς 15 (3), Λούμπι 11, Μαρίνος, Μότσνικ 13 (1).
Μαρούσι (Αλεξανδρής): Σούμπτερ 16, Νοέας 2, Μπάγκαριτς 9, Μπάσντεν 4, Χαριτόπουλος 9 (1), Γκαγκαλούδης 9, Βαβάτσικος, Κογιαντίνοβιτς 7 (1), Σιαμανδούρας, Τσόντζος, Καλογερόπουλος.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!