«Διπλό» Αμαρουσίου με ανατροπή

Μία σπουδαία νίκη πέτυχε το Μαρούσι στο κλειστό του Αιγάλεω απέναντι στην ΑΕΚ με 82-78 ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 17 πόντους (39-22) στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, ωστόσο το Μαρούσι δεν τα παράτησε και με ηγέτες τους Κόμματο, Γκαγκαλούδη και Μπάγκαριτς κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης.

Το Μαρούσι ήταν η ομάδα που σημείωσε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Ντάλιμπορ Μπάγκαριτς, ωστόσο η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση. Με ηγέτη τον Δήμο Ντικούδη ο οποίος κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 19-16 υπέρ των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι αν και ήταν πίσω στο σκορ πάντως, δεν βγήκαν εξ αρχής εκτός αγώνα, κάτι που έγινε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ένα 9-0 σερί στην έναρξη της δεύτερης περιόδου ήταν αρκετή για να δώσει μία διαφορά ασφαλείας (+12, 28-16) στο συγκρότημα του Μηνά Γκέκου. Ο Μάκης Νικολαΐδης άρχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να τον σταματήσουν. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή δεν κατάφεραν να μειώσουν το σκορ, αφού ήταν κακοί τόσο στον αμυντικό όσο και στον επιθετικό τομέα. Ετσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-27 υπέρ της ΑΕΚ.

Το Μαρούσι ξύπνησε στο τρίτο δεκάλεπτο και με την εξαιρετική άμυνα κατάφερε να μειώσει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επίσης πολύ καλές επιλογές και στον επιθετικό τομέα, ενώ σταμάτησαν τα ατού της ΑΕΚ. Οι Γκαγκαλούδης, Κόμματος και Χαριτόπουλος ήταν πολύ καλοί με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί με την ΑΕΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (60-57).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πυροβολούν έξω από τη γραμμή των 6.75 και προηγήθηκαν στο σκορ για δεύτερη φορά στο παιχνίδι με τρίποντο του Νέστορα Κόμματου (60-63). Μάλιστα το Μαρούσι έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή είχε επιβάλει τον ρυθμό του και παρά το τρίποντο ισοφάριση του Κώστα Παπανικολάου 71-71, βρήκε λύσεις. Οι Αμαρουσιώτες ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήραν τη νίκη με 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 43-27, 60-57, 78-82.
ΑΕΚ (Γκέκος):
Κάστλ 12, Νικολαΐδης 23 (3), Παπανικολάου 3 (1), Μακ 12 (2), Ντικούδης 14, Δορκοφίκης 5 (1), Αντωνάκης, Καλλινικίδης 7, Μελς 2, Τζόλος.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανρής):
Μπάγκαριτς 16, Ακεψειμαϊδης Χουέρτας 13 (3), Χαριτόπουλος 10, Γκαγκαλούδης 17 (3), Βαβάτσικος 3, Κλεμέντε 3 (1), Κογιαντίνοβιτς 1, Κόμματος 17 (4).

EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση