Επική νίκη για Καβάλα στην εκπνοή!

Ένα τρίποντο του Τσαβντάρ Κοστόφ 0,5'' πριν το τέλος χάρισε τη νίκη στην Καβάλα, στον αγώνα με το Λαύριο για την πρεμιέρα της Basket League

Αμφότεροι οι αντίπαλοι είναι νεοφώτιστοι στην πρώτη κατηγορία και ήθελαν να ξεκινήσουν με το δεξί τη νέα σεζόν, στην προσπάθεια που θα κάνουν για να παραμείνουν στα... σαλόνια της Basket League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Λαύριο ήταν ανώτερο και ξέφυγε ακόμα και με έντεκα πόντους (26-15). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα όμως οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν με όπλο τους την καλή άμυνα να επιστρέψουν στο παιχνίδι για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 35-31 υπέρ της ομάδας του Χρήστου Σερέλη.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και φάνηκε ότι θα κριθεί στο σουτ. Έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι φιλοξενούμνοι έχοντας προβάδισμα ενός πόντους (66-65) κέρδισαν δύο βολές. Ο Κρουμπάλι αστόχησε και στις δύο, ο Άλεξ Γκόρντον έτρεξε το γήπεδο και πάσαρε στον Κοστόφ, με τον τελευταίο να χαρίζει τη νίκη στην Καβάλα με τρίποντο, 0,5'' πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 31-35, 46-47, 68-66

Καβάλα (Τζήμας): Γκόρντον 7(1), Κοστόφ 17(7/8β., 2/5διπ., 2/4τρ.), Κεμπ 15(1/2β., 7/11διπ., 8 ριμπ.), Βαν Ντερ Μαρς 2, Ταπούτος 20(8/8β., 3/11διπ., 2/7τρ.), Σταμπουλής, Βάργκας, Δεμερτζής, Μέντλιν 5(1), Καλαϊτζίδης 2.

Λαύριο (Σερέλης): Γιαννακόπουλος 12(3/4διπ., 2/3τρ.), Νίξον 5, Μπάρλος 14(3/4β., 1/5διπ., 3/6τρ.), Γιανγκ 11(4/8διπ., 1/3τρ.), Κρουμπαλί 10(0/2β., 5/8διπ., 10ριμπ.), Περράκης 4, Νικολακόπουλος 3(1), Κακλαμανάκης, Έβανς 2, Σακελλαρίου 5(1).

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1