«Βλέπει» παραμονή ο Ηλυσιακός!

Ο Ηλυσιακός επικράτησε 75-52 του Περιστερίου και με νίκη επί του Κολοσσού, σώζει τη χρονιά και ρίχνει την ΑΕΚ στην Α2!

Η πρόσφατη νίκη επί του Αμαρουσίου κράτησε τον Ηλυσιακό «ζωντανό» στη μάχη της παραμονής ενώ η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν αποφασισμένη να τα παίξει όλα για όλα για να σώσει την παρτίδα στα επόμενα παιχνίδια. Η νίκη στον σημερινό αγώνα με το Περιστέρι ήταν μονόδρομος για τους «κιτρινόμαυρους» που είχαν το… ακουστικό τους στο Μαρούσι ενώ χρειάστηκε να ανεβάσουν στροφές στην τρίτη περίοδο για να «σφραγίσουν» το ροζ φύλλο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-5 με αναπάντητους πόντους των Βρκιτς, Μάντζαρη πριν ο Ηλυσιακός απαντήσει με σερί 8-0. Ο Τόντιτς έκανε το 12-12 με τη λήξη της πρώτης περιόδου, αφού το τρίποντο του Παπανικολάου δεν βρήκε στόχο. Αρκετά ισορροπημένο το παιχνίδι στη συνέχεια, με τον Ηλυσιακό να διατηρεί ισχνό προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να κρατούν επαφή με το σκορ, Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντόουσον έκανε το 19-16 στο 14’ ενώ το τρίποντο του Κυρίτση έκανε το 26-23.

Το Περιστέρι ξέφυγε με 28-32 όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Χάρντινγκ και τον Τόντιτς, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 35-32. Ο Ηλυσιακός βελτίωσε αισθητά την άμυνά του στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, αφού οι βολές του Χατζή έκαναν το 52-41 ενώ με τρίποντο του έμπειρου γκαρντ οι «κιτρινόμαυροι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (55-41).

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, διατηρώντας διαφορά ασφαλείας ως τα τελευταία λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κασελάκης έκανε το 70-50 στο 37’ για τον Ηλυσιακό, που επικράτησε τελικά με 75-52 και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια του. Σε περίπτωση νίκης επί του Κολοσσού στη Ρόδο, ο Ηλυσιακός εξασφαλίζει την παραμονή του στην κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 12-12, 35-32,  55-41, 75-52.
Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καπινιάρης, Καρύδας 5 (1), Κυρίτσης 14 (1), Χατζής 12 (1), Παπαντωνίου 10, Κανονίδης, Κουκουλάς 2, Τόντιτς 7 (1), Κασελάκης 2, Ντόουσον 6, Χάρντινγκ 5, Ντέιβις 12 (3)
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Α. 2, Γούντγουορντ 5 (1), Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης Β., Σκοτ 10 (2), Πέτρουλας 13 (2), Βρκιτς 9 (3), Λούμπι 2, Μαρίνος, Μότσνικ 4.

Συλλυπητήρια από Ολυμπιακό και Εφές για τον θάνατο του πατέρα του Εργκίν Αταμάν
Ολυμπιακός – Προμηθέας 80-69: Επιστροφή στις νίκες στη Basket League πριν την Μπαρτσελόνα
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Ολυμπιακός θα δώσουν τις ίδιες ημέρες τα Game 3 και 4