Περιμένοντας το… θαύμα

Το Μαρούσι νίκησε την ΑΕΚ με 78-69 στο κλειστό του Αγίου Θωμά και την… έριξε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Πλέον η ομάδα του Άγγελου Κορωνιού θέλει νίκη στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στον Πανιώνιο και παράλληλα ήττα του Ηλυσιακού στη Ρόδο από τον Κολοσσό για να παραμείνει στην κατηγορία. Σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα η Ένωση υποβιβάζεται στην Α2, αφού ο Ηλυσιακός νίκησε στο άλλο παιχνίδι σήμερα το Περιστέρι.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά, αλλά η ατυχία την χτύπησε εξ αρχής. Ο Τζάρεντ Χαρντ τραυματίστηκε και τέθηκε «νοκ άουτ», με τον Άγγελο Κορωνιό να προσπαθεί να βρει άλλες λύσεις εκ των έσω. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά το Μαρούσι αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18-18. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ωστόσο η ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ και δεν άφησε το Μαρούσι να ξεφύγει.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-37. Αξίζει να αναφερθεί πως το παιχνίδι διεκόπη για λίγα λεπτά, καθώς οι οπαδοί της ΑΕΚ κινήθηκαν απειλητικά προς τον πάγκο του Αμαρουσίου, ωστόσο τα πνεύματα ηρέμισαν γρήγορα. Ο Μπάγκαριτς διαπληκτίσθηκε με δύο-τρεις οπαδούς της ΑΕΚ, αλλά απομακρύνθηκε από τους συμπαίκτες του. Οι πρόεδροι των δύο ΚΑΕ, Βασίλης Κωνσταντίνου και Μπάμπης Καραμανλής έσπευσαν να κατευνάσουν τα πνεύματα.

Το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθώντας να πάρει μία διαφορά και εν μέρει τα κατάφερε καθώς το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-50. Η ΑΕΚ από την πλευρά της δεν μπόρεσε να βρει εύκολα καλάθια, ενώ και αμυντικά δεν μπόρεσε να σταματήσει τους γηπεδούχους. Οι Μαρουσιώτες κατάφεραν στο τελευταίος δεκάλεπτο να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και να πάρουν τη νίκη με 78-69 ρίχνοντας την ΑΕΚ στη ζώνη του υποβιβασμού.

Δεκάλεπτα: 18-18, 39-37, 55-50, 78-69.
Μαρούσι (Αλεξανδρής): Σούμπτερ 18, Νοέας 4, Μπάγκαριτς 14, Ακεψιμαΐδης 4, Μπάσντεν 6, Χαριτόπουλος 7, Γκαγκαλούδης 20 (3), Κογιαντίνοβιτς 5 (1), Σιαμανδούρας.
ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 5 (1), Κοχαντάρεβιτς 4, Νικολαΐδης 22 (3), Παπανικολάου, Χαρτ, Ντικούδης 15, Δορκοφίκης 9 (1), Καλλινικίδης 2, Κάρι, Μάντιτς 12 (1), Μπόιντ.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»