Γλυκό «αντίο» στη Γλυφάδα

Ο Ίκαρος Καλλιθέας δυσκολεύτηκε κόντρα στον Ηρακλή αλλά κατάφερε τελικά να πάρει την νίκη με 73-68 και να αποχαιρετήσει τον κόσμο του με όμορφο τρόπο.

Οι φιλοξενούμενοι που θα αγωνίζονται την επόμενη χρονιά στην Α2, απαλλαγμένοι από το άγχος μπήκαν δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 6 πόντους διαφορά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (1-7). Ο Ίκαρος Καλλιθέας που αγωνίζεται για τελευταία φορά τη φετινή σεζόν στην έδρα του(την επόμενη αγωνιστική παίζει με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη) συνήλθε μετά το πρώτο πεντάλεπτο και με τρίποντο του ΜακΑλαρνι κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα δυο λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου (13-13) που έληξε στο 15-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν αμέσως να πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα(17-16), χωρίς όμως να καταφέρουν να χτίσουν διαφορά υπέρ τους αφού οι παίκτες του Ηρακλή δεν παραιτήθηκαν...Αντιθέτως κατάφεραν να φέρουν και πάλι στα ίσια το παιχνίδι που πήγαινε πόντο-πόντο ώς το τέλος του ημιχρόνου (35-33).

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τον Ίκαρο Καλλιθέας να κάνει κακές επιθετικές επιλογές και να μην μπορεί να ελέγξει τον ρυθμό, με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να πετυχαίνει εύκολα καλάθια.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ίκαρος βρήκε τον ρυθμό του και με δυο τρίποντες βόμβες από ΜακΑλάρνι και Χάρις πήρε το προβάδισμα ,το οποίο διατήρησε ως το τέλος της αναμέτρησης. Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο λεπτό και κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι χάρη στην προσπάθεια του Ειτουταβιτσιους, που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα , αλλά δεν τα κατάφερε και ο Ίκαρος Καλλιθέας πήρε την νίκη και αποχαιρέτησε τους φιλάθλους του με τον καλύτερο τρόπο, ανανεώνοντας το ραντεβού στη Γλυφάδα για την νέα σεζόν.

Από τον Ίκαρο ξεχώρισαν οι ΜακΑλάρνι και Χάρις που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα ενώ κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αρβίντας Εϊτουταβίτσιους που σκόραρε 22 πόντους.

Δεκάλεπτα:15-16, 35-33, 50-53,73-68

Ίκαρος Καλλιθέας(Λυκογιάννης):Χάρις 17, Αγαδάκος 3, Φαλέκας2, Καραμπούλας7, Πολυτάρχου 2, Τόμσον 14, Καλαμπόκης 2, Τζιγκάνοβιτς , ΜακΑλάρνι 20, Κερασοβίτης, Κατούφας 6, Κράσιτς

Ηρακλής(Χουγκαζ):Δεμερτζής, Τζακόπουλος, Αγγελακόπουλος 10, Πέτροβιτς 17, Τραϊανός 6, Δέσπος 13, Ειτουταβίτσιους  22