Ανατροπή και… play off

Με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Καβάλα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και νίκησε με 84-81.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με μοναδικό στόχο τη νίκη με αποτέλεσμα ο αγώνας να είναι αρχικά ιδιαίτερα κλειστός. Οι άμυνες ήταν αυτές που πρωταγωνίστησαν στην αρχή του αγώνα, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-12. Στη συνέχεια οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα τελείωσε με τον Πανελλήνιο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 35-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά μεγάλωσε. Οι Σμιθ και Φράνσις οδήγησαν επιθετικά την ομάδα τους με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν καλή απόδοση στον αμυντικό τομέα. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την μεγάλη ανατροπή και με «όπλο» την άμυνα κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη μέσα στη Λαμία, κάνοντας παράλληλα ένα σημαντικό βήμα για την είσοδο στα play off.

Δεκάλεπτα: 12-12, 35-32, 55-47, 81-84.
Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 8, Παπαμακάριος 10 (2), Μπέιλι 11 (2), Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 11 (1), Σμιθ 18, Καραθανάσης, Σκλάβος 7 (1), Φράνσις 13, Όστοϊτς 3, Κομποδιέτας.
Καβάλα (Πρίφτης): ΜακΙντος 8 (2), Παλάσιο 14 (1), Κοστόβ 2, Στεφανίδης 8 (2), Σίμονς 13, Γιόροβιτς 14, Καραποστόλου 13 (3), Αγγελόπουλος 12 (2).

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!