Ολυμπιακός - Κόροιβος Αμαλιάδας 91-52 (photos)

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε καμία… αντίσταση από τον Κόροιβο Αμαλιάδας στο ΣΕΦ και πήρε την πρώτη νίκη στα προημιτελικά της Basket League, 91-52.

Το παιχνίδι αντέχει σε… κριτική, μόνο για την πρώτη περίοδο, όπου η ομάδα της Ηλείας προέβαλε αντίσταση στο «συγκρότημα» του Πειραιά, το οποίο «έκλεισε» προηγούμενο 20-14. Όμως, στην συνέχεια, τα πράγματα δεν ήταν… ανάλογα για τους φιλοξενούμενους, μια και… παραδόθηκαν στους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός δείχνοντας προσήλωση στην άμυνά του, καθώς δέχθηκε 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιθετική πολυφωνία, έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 17 πόντων (44-27). Το σκηνικό δεν… άλλαξε στην συνέχεια, καθώς όσο περνούσε η… ώρα, οι «ερυθρόλευκοι» μεγάλωναν την διαφορά τους, φτάνοντας στο +30 (74-44) στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου.

Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, η τέταρτη περίοδος είχε πάρει τον χαρακτήρα της… τυπικής διαδικασίας και οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έδειξαν πως δεν είχαν… διάθεση να αφήσουν την διαφορά τους και πήραν τη νίκη 91-52, κάνοντας το 1-0 στην σειρά και πηγαίνουν στο δεύτερο ματς, το απόγευμα του Σαββάτου (23/5) στην Αμαλιάδα, με στόχο το 2-0 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 44-27, 74-44, 91-52.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 2, Χάντερ 11, Ντάνστον 7, Σπανούλης 10, Ντάρντεν, Ιωάν. Παπαπέτρου 9, Λαφαγιέτ 2, Λοτζέσκι 12, Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 14, Μάντζαρης 11, Κατσίβελης 5.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Ματζέτ 3, Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 3, Γ. Παπαπέτρου 3, Μπόουερς 10, Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 8, Φιλιππάκος, Κερκ 13, Ρούμπιο 5, Φουρνοντάβλος, Γαλιώτος 5.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50