ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 85-93 (photos)

Την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στην κανονική διάρκεια της Basket League, εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ με το «διπλό» επί της ΑΕΚ 93-85 στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλο εμφανίστηκε διαβασμένη κόντρα στην Ένωση και πήρε τη νίκη, με αποτέλεσμα, οι «κιτρινόμαυροι» να… χάνουν το… τρένο της 4άδας, παρά την ήττα του Άρη από τον Ολυμπιακό. Το «συγκρότημα» του Ντράγκαν Σάκοτα έδειξε… εγκλωβισμένο στην τελευταία περίοδο, όπου ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέκτησε το προβάδισμα και πήρε το… ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πήραν διαφορά 7 πόντων (16/9) αλλά στην συνέχεια η ΑΕΚ ροκάνισε τη διαφορά, αλλά στο τέλος, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο… μέρους του αγώνα προηγούμενος 23-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ένωση… αντέδρασε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο ημίχρονο, 42-41.

Το σκηνικό άλλαξε… άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο, μια και ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 14-0 στα μισά, φτάνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους, 61-51, αλλά ο «Δικέφαλος της Αθήνας» έκλεισε και πάλι προηγούμενος 63-61. Όμως, στο τέταρτο, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να ανταποκριθούν καλύτερα και με πρωταγωνιστή τον Όντουμ, πήρε τη νίκη 93-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 42-41, 63-61, 85-93.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Ουιλμπέκιν 16, Ντελινικάιτινς 13, Σάκοτα 10, Κασελάκης, Χέρστον 16, Σαρικόπουλος 13, Αθηναίου, Μιλόσεβιτς 7, Μενσά – Μπονσού 2, Ίνγκλις 8.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 16, Λιάπης 6, Κάρτερ 17, Τσόχλας 2, Δέδας 13, Μαργαρίτης 7, Όντουμ 11, Βον 13, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος 8.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»