Απόλλων Πατρών - Πανιώνιος 93-84 (photos)

Ο Απόλλων έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση μιας θέσης στα play off, παρότι ο υποβιβασμένος Πανιώνιος τον... ζόρισε αρκετά (93-84) στην Πάτρα.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν από την επόθεση, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ όταν τα πράγματα έγιναν... πιο σοβαρά, κυριάρχησε στον... αέρα και καθάρισε το ματς. Από την πλευρά του ο Πανιώνιος ήταν αν μη τι άλλο αξιοπρεπής, και πάλεψε όσο μπορούσε το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν αρκετά καλά επιθετικά, αλλά το γεγονός ότι δεν ήταν καλοί στην άμυνα επέτρεψε στον Πανιώνιο να μείνει κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (28-22). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου... τα έβαλαν σχεδόν όλα και προηγήθηκαν 51-45 στο ημίχρονο! Ο Απόλλων, ωστόσο, άρχισε να... σοβαρεύεται στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά με +3 (70-67), διατηρώντας ως το τέλος τον έλεγχο για να επικρατήσει 93-84.

Κορυφαίος των νικητών ο Ελ Αμίν με 26 πόντους και 4 ασίστ, ενώ double-double έκανε ο Γάιος Σκορδίλης με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από πλευράς Πανιωνίου, ο Ταμπς πέτυχε 23 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 45-51, 70-67, 93-84

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Σκορδίλης 10, Αργυρόπουλος, Γκάλογουεϊ, Πεν 10, Φιτζπάτρικ 12, Μπατής 4, Ελ Αμίν 26, Νιφόρας 14, Γεωργαλλής 10, Σιγκούνας 7, Ότζο

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 11, Πετρόπουλος 2, Βεργίνης 10, Σίχεϊ 16, Σπυρόπουλος 2, Στρναντ 7, Μπίλλης, Σταμάτης 13, Ταμπς 23

Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος
Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»