Πανελευσινιακός - Παναθηναϊκός 51-82 (photos)

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του όσα συνέβησαν το τελευταίο διάστημα, επικράτησε του Πανελευσινιακού με 82-51 με τον Νίκο Παππά να τραυματίζεται και να οδηγείται στο «ΥΓΕΙΑ» για προληπτικούς λόγους

Στην πρεμιέρα του Σωτήρη Μανωλόπουλου στον πάγκο του Παναθηναϊκού ως πρώτου προπονητή, το στοίχημα των «πράσινων» ήταν η.. αντίδρασή τους μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και την απομάκρυνση του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν όπως.. έπρεπε «καθάρισαν» την αναμέτρηση από το πρώτο λεπτό και έφτασαν στην άνετη νίκη με 82-51. Μοναδικό πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό ο τραυματισμός του Νίκου Παππά στο κεφάλι, που τον.. οδήγησε στο «ΥΓΕΙΑ» για προληπτικούς λόγους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με όρεξη το ματς με τους «πράσινους» στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα να προηγούνται με 0-8, ενώ με 6 ακόμα πόντους στα επόμενα δύο λεπτά το σκορ πήγε στο 0-14. Με μεγάλη διάθεση στην άμυνα και όρεξη για τρέξιμο η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, ουσιαστικά… τελείωσε το ματς πριν της ώρας. Η Ελευσίνα πέτυχε τους πρώτους της πόντους στο 5΄με καλάθι του Φώτση Βασιλόπουλου και τον εορτάζοντα Δημήτρη Διαμαντίδη να περνάει στο παρκέ. Οι πρωταθλητές δεν είχαν πρόβλημα να διατηρούν το προβάδισμα, με τον κόουτς του Παναθηναϊκού στο 8΄ να περνάει και τον Γιώργο Παπαγιάννη στο παρκέ και τη διαφορά να «κλείνει» στο δεκάλεπτο, 13-19.

Σοκ με Παππά

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, αφού στο πρώτο λεπτό ο Νίκος Παππάς σε προσπάθειά του να καρφώσει εντυπωσιακά έπεσε στο παρκέ και τραυματίστηκε στο κεφάλι ύστερα από άτσαλο μαρκάρισμα του Αβραμίδη. Ο παίκτης του «τριφυλλιού» χτύπησε δυνατό το κεφάλι με την αιμορραγία να προκαλεί αρχικά πανικό. Αμέσως το ιατρικό επιτελείο της ομάδας με τον γιατρό Σταύρο Χάντζο και τους φυσιοθεραπευτές Άκη Παναγιωταρά και Νίκο Μαστρογιαννόπουλο, του προσέφεραν τις πρώτες βοήθειες. Το βαθύ του τραύματος, όμως αλλά και για προληπτικούς λόγους ο παίκτης μεταφέρθηκε στο «ΥΓΕΙΑ» για ράμματα, με ιδιωτικό αυτοκίνητο μιας και στην Ελευσίνα δεν υπήρχε ασθενοφόρο. Στη συνέχεια οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα και με τρίποντο του Μπλουμς στο 17΄προγήθηκαν με 17 πόντους, 20-37, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 27-41.

Άνοιξε το rotation

Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά άνοιγε, με τους «πράσινους» να παίζουν πολύ καλή άμυνα και παράλληλα να τρέχουν στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία. Στο 23΄ο Νέλσον πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους, 29-49, με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να συνεχίζει να… ανακατεύει την τράπουλα και να ανοίγει το rotation. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος έκανε το 32-56 στο 26΄, ενώ λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, με τρίποντη «βόμβα» του Μπλους, 40-65, ο Γιώργος Παπαγιάννης κάρφωσε εντυπωσιακά και λίγο έλειψε.. να γκρεμίσει τη μπασκέτα. Το τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε… διαδικαστικό αφού όλοι περίμεναν απλά το… τελικό σκορ. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα ο Σλότερ έφτασε τη διαφορά μια ανάσα από τους 30 πόντους, 43-72, με γκολ-φάουλ, με τη τριαντάρα να «σπάει» με τη λήξη και το τελικό 82-51.

Δεκάλεπτα: 13-19, 27-41, 40-65, 51-82

Πανελευσινιακός (Τζίμης Κουστένης): Δρακωτός 1, Τσακαλέρης 3 (1), Βασιλόπουλος 9 (2), Λούμπι 9, Αθανασούλας 6 (1), Μάρκοβιτς 8, Δορκοφίκης 6, Ιωάννου 5 (1), Οφοέγκμπου 4, Αβραμίδης, Φωτιάδης, Σίμπσον

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Σλότερ 12, Μποχωρίδης 5 (1), Φώτσης 6, Νέλσον 12, Παππάς, Μαυροκεφαλίδης 14, Διαμαντίδης 5 (1), Μπλουμς 17 (5), Παπαγιάννης 6, Λούντζης, Λαουάλ

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το LIVE CHAT του Onsports.

Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι