Basket League: Ρέθυμνο - ΑΕΚ 80-79 (photos)

Την ξέφρενη πορεία της ΑΕΚ, στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League, σταμάτησε το Ρέθυμνο που την κέρδισε με 80-79 στο «Μελίνα Μερκούρη».

Οι Κρητικοί πλησίασαν στον πόντο την «Ένωση», η οποία έχασε σημαντικό έδαφος στην προσπάθειά της να πλασαριστεί στην πρώτη τετράδα. Μοιραίος ο Ουίλμπεκιν στο φινάλε, που έχασε το λέι απ που θα χάριζε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ ο Ρόλαντ Σάφτενααρ κυριάρχησε από την πλευρά των νικητών με 27 πόντους, έξι ριμπάουντ και μία ασίστ. Πολύτιμους πόντους συνείσφερε και ο Γιάννης Καλαμπόκης, συνολικά 17, ο οποίος είχε ακόμα τρεις ασίστ και δύο κοψίματα, ενώ ο Μοχάμεντ Φαγέ είχε μεν εννέα ριμπάουντ, αλλά έμεινε στους εννέα πόντους και είχε και τρία λάθη. Ο Μαλίκ Χέρστον, από πλευράς ΑΕΚ, είχε 22 πόντους, εφτά ριμπάουντ, μία ασίστ κι άλλο ένα κόψιμο, κακός ήταν σήμερα (25/04) ο Ποπς Μενσά-Μπονσού με 2/7 σουτ εντός παιδιάς, εννέα ριμπάουντ και πέντε λάθη, ενώ αποβλήθηκε και με πέντε φάουλ.

Εξαιρετικά αμφίρροπο ματς είχαμε σήμερα (25/04) στο «Μελίνα Μερκούρη», στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League. Είναι χαρακτηριστικό πως με μόλις τρία λεπτά να απομένουν η διαφορά ήταν στον πόντο (72-71), αλλά ο Βίνσεντ Κάουνσιλ με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του (78-74), ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη. Απόλυτα ψύχραιμος αποδείχθηκε και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς, επίσης με 2/2 για το 78-76, το ίδιο όμως και ο Γιάννης Καλαμπόκης (80-76, με 47’’ να απομένουν). Ο Ντράγκαν Σάκοτα κάλεσε τάιμ άουτ, ο Μιλόσεβιτς ευστόχησε μόνο στη μία βολή και ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ ο Σκότι Ουίλμπεκιν μείωσε σε 80-79, με άλλα 27’’ για να τελειώσει το ματς. Το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, αλλά οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έκαναν λάθος, «χαρίζοντας» την κατοχή στην αντίπαλό τους. Ωστόσο, ο Ουίλμπεκιν αυτή τη φορά δεν βρήκε στόχο, με το 80-79 να παραμένει.

Η «Ένωση» είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο όμως δεν μπόρεσε να κλείσει παρά με ισχνό προβάδισμα τριών πόντων (41-44), αφού το Ρέθυμνο δεν της επέτρεψε να ξεφύγει. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή του και πέρασαν μπροστά, με 60-59, αλλά δεν μπόρεσαν να χτίσουν και διαφορά ασφαλείας, κυρίως χάρη του τραγικού ποσοστού ευστοχίας τους από τα 6,75μ. (τελείωσαν με 2/13). Η «Ένωση» υπέπεσε σε τραγικά λάθη, συνολικά 16, έχασε πολλές βολές (17/30) κι έδωσε μεγάλο αριθμό επιθετικών ριμπάουντ στους Κρητικούς, που τα εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, για να οδηγήσουν το ματς στο ρυθμό τους. Ακόμα κι έτσι, πάντως, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να «κλέψουν» τη νίκη, αλλά η τύχη δεν τους χαμογέλασε.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παπαπέτρου, Γκούμας.
Δεκάλεπτα: 21-23, 41-44, 60-60, 80-79.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κουμπούρας 2, Σάφτενααρ 27, Άλεν 7, Κάουνσιλ 11, Καλαμπόκης 17, Φαγέ 9, Χόλις 5, Κράβιτς 2.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Χέρστον 22, Ουίλμπεκιν 6, Ντελινινκάιτις 4, Σάκοτα 14, Σαρικόπουλος 5, Αθηναίου 6, Μιλόσεβιτς 5, Μενσά-Μπονσού 6, Ίνγκλις 11.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσα από το live του Onsports...

Πανέτοιμος για το Game 1, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση
Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό