Κολοσσός - Ρέθυμνο 77-63

Μία σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Κολοσσός κόντρα στο Ρέθυμνο με 77-63 κι έμεινε ζωντανός στη μάχη της εξάδας

Οι Ροδίτες συνάντησαν αντίσταση μόλις για μία περίοδο όταν είχαν προβάδισμα 24-21, αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκαν στο αμυντικό κομμάτι για να προηγηθούν με 46-35 στο ημίχρονο.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο όταν οι γηπεδούχοι συνεχίζοντας το καλό μπάσκετ αύξησαν την διαφορά και στο 30' ο φωτεινός πίνακας έγραφε 64-47.

Στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός έριξε τον ρυθμό του, με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά και να διαμορφωθεί το τελικό 77-63.

Κορυφαίος σκόρερ για τους νικητές ο Βασίλης Τολιόπουλος ο οποίος πρόλαβε σε δώδεκα λεπτά να πετύχει 15 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Ντάμιαν Χόλις προσπάθησε με 13.

Δεκάλεπτα: 24-21, 46-35, 64-47, 77-63

Κολοσσός (Άρης Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 15 (2), Λαρεντζάκης 7 (1), Σιολόγκας, Γουότερς 12, Μανωλόπουλος 3 (1), Σμιθ 6, Στεφανίδης 6 (2), Λίντεν 8 (2), Τσάμης 4, Χάγκινς 10, Ρόμπινσον

Ρέθυμνο (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σχίζας, Κουμπούρας 4, Σάφτενααρ 10 (1), Κάουνσιλ 4, Άλλεν 9 (2), Καλαμπόκης 10 (2), Φαγιέ 8, Χείλαρης, Κράβιτς 5, Χόλις 13 (2)

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)