Basket League: Κηφισιά - ΠΑΟΚ 60-62 (photos)

Σκούρα τα βρήκε ο ΠΑΟΚ μέχρι να καταφέρει να κάμψει την αντίσταση της Κηφισιάς, στο Ζηρίνειο, παίρνοντας το «διπλό» με 62-60.

Με αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηγέτη το Μαρκ Κάρτερ ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέρασε από το Ζηρίνειο και παραμένει στην τρίτη θέση της κατάταξης της Basket League, ύστερα από 23 αγωνιστικές. Πιο δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και για 15 λεπτά είχαν υπό τον απόλυτο έλεγχό τους το ματς, φθάνοντας τη διαφορά στο +8 (24-16 στο μέσο της δεύτερης περιόδου). Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου όμως αφυπνίστηκε κι έφερε το παιχνίδια στη γραμμή αφετηρίας του, στο ημίχρονο (29-29), ενώ με την έναρξη του δεύτερου μέρος προηγήθηκε με 35-34.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν το έβαλαν κάτω και με επιμέρους σερί 11-0 πήραν και πάλι τα «ηνία» στο σκορ (45-36), αλλά με διαδοχικά τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κάρτερ έδωσε το έναυσμα για το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ, που μετέτρεψε το εις βάρος του 49-39 (31’) σε 49-51 μέσα σε περίπου τρεισήμισι λεπτά. Όμως, η ΑΕΝΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. «Απάντησε» με σερί 7-0 και βρέθηκε και πάλι μπροστά με 58-56, ενώ απέμεναν εκατό δευτερόλεπτα για τη λήξη. Με νέα περιφερειακά σουτ από τον Απόλλωνα Τσόχλα και τον Κάρτερ οι Θεσσαλονικείς έφθασαν στην κατάκτηση του «διπλού», καθώς οι γηπεδούχοι έχασαν διαδοχικές ευκαιρίες στην εκπνοή με τους Σάιλας και Μπάρλο.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Σώμος, Διαμαντής.
Δεκάλεπτα: 17-12, 29-29, 45-39, 60-62
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 14 (2), Κόβινγκτον 2, Λιακόπουλος 2, Πόποβιτς 9 (1) Πεσάκοβιτς 8, Μαυροειδής 6, Ψαθάς 5 (1), Ντούβνιακ 6, Ντέιβις 2, Μπάρλος 6 (2).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 7 (1), Λιάπης, Κάρτερ 18 (4), Τσόχλας 15 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 5 (1), Κότας, Όντουμ 4, Βον 11, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος, Σαλούστρος 2.