Basket League: Πανελευσινιακός - Κόροιβος Αμαλιάδας 70-72 (photos)

Σπουδαίο «διπλό» στο κλειστό της Γούβας πανηγύρισε ο Κόροιβος Αμαλιάδας, που επιβλήθηκε με 72-70 του Πανελευσινιακού.

«Αντίο» στη μεγάλη κατηγορία είπε ουσιαστικά από σήμερα (18/04) ο Πανελευσινιακός, μετά την ήττα του από το ηλειακό συγκρότημα. Τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου στην Α1 οι «σταχυοφόροι» βρίσκονται στην προτελευταία θέση με 28 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τη σωτηρία. Με τους Μίτροβιτς και Μάρκοβιτς να αναλαμβάνουν δράση το συγκρότημα του Δημήτρη Κουστένη πήρε το προβάδισμα από το μέσον της πρώτης περιόδου, ξεπερνώντας το δυναμικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων (12-18 στο 6’). Δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια (45-35), αλλά ο Κόροιβος Αμαλιάδας έβρισκε πάντα τον τρόπο να διατηρεί την επαφή του με το σκορ, κυρίως χάρη στις προσπάθειες του Ρούμπιο.

Με σερί 5-0 οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου πέρασαν μπροστά ακριβώς δύο λεπτά πριν από το τέλος (69-70), φέρνοντας το ματς στην… κόψη του ξυραφιού. Ο Πανελευσινιακός είχε δύο ευκαιρίες στην εκπνοή, με τους Τζόνσον και Δορκοφίκη, αλλά αμφότεροι αστόχησαν κι έτσι αποχαιρέτησε την Basket League.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Μάνος, Δεσλής.
Δεκάλεπτα: 26-22, 51-43, 60-55, 70-72.
Πανελευσινιακός (Κουστένης): Μίτροβιτς 18 (5), Λούμπι 6, Αθανασούλας 4, Μάρκοβιτς 16 (1), Δορκοφίκης 8, Ιωάννου 3, Τζόνσον 2, Οφοέγμπου 4, Αβραμίδης 5 (1), Σίμσον 4.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 10 (1), Μάρσαλ 5, Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 4, Μπάουερς 12, Βασίλιεβιτς 5 (1), Κανονίδης 9 (1), Ντόναβαρ 11, Ρούμπιο 14, Γαλιώτος 2.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ