ΑΕΚ – Τρίκαλα 96-73 (photos)

Σε μία βραδιά αφιερωμένη στον Γιώργο Αμερικάνο, η ΑΕΚ δεν θα μπορούσε να μην κάνει το καθήκον της και χτυπώντας έξω από τη γραμμή των 6.75 επικράτησε 96-73 των Τρικάλων

Ιδιαίτερο ήταν το απόγευμα του Σαββάτου για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Το γεγονός και μόνο πως η ΑΕΚ αποφάσισε να αποσύρει τη φανέλα με το νούμερο 10, τιμώντας τον Γιώργο Αμερικάνο, το ματς με τα Τρίκαλα θα μείνει για πάντα χαραγμένο στους φίλους της Ένωσης.

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό, η ΑΕΚ ήθελε να συνδυάσει την εκδήλωση αυτή και με την ένατη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα. Κάτι που κατάφερε σχετικά άνετα, καθώς βρήκε αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο για να επικρατήσει τελικά 96-73.

Στην πρώτη περίοδο τα Τρίκαλα είχαν εξαιρετική επιθετική λειτουργία και κατάφεραν να φτάσουν στο προβάδισμα με 28-24. Από τη δεύτερη περίοδο και μετά όμως, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία της έξω από τη γραμμή των 6.75 για να πετύχει σε όλο το παιχνίδι 12 τρίποντα και να φτιάξει έτσι μία απόσταση από τα Τρίκαλα.

Στο ημίχρονο προηγήθηκε 50-44 και στην 3η περίοδο ξέφυγε με επιμέρους σκορ 25-12 για να καθαρίσει το παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο ο Σάκοτα έκανε αρκετές αλλαγές και έτσι η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα για να φτάσει στο 96-73.

ΑΕΚ: Γουίλμπεκιν 6 (2), Ντελινινκάιτις 13 (4), Σάκοτα 13 (2), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου 2, Χέρστον 21 (3), Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου 5, Μιλόσεβιτς 5, Μενσά – Μπονσού 15, Ίνγκλις 7 (1).
ΤΡΙΚΑΛΑ: Ίνγκραμ 12 (2), Τρέισι 11, Χάρις 13, Κούπκοβιτς 17 (2), Πανός 14 (2), Αλεξάντερ 6.

Ρέντη: Στη φυλακή 3 από τους 10 κατηγορούμενους που απολογήθηκαν
Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια