Άρης: Φιλικό «διπλό» στη Δράμα (photos)

Την άτυπη εκτός έδρας νίκη επί του ΚΑΟΔ πανηγύρισε ο Άρης, με 71-59 στο «Δημήτρης Κραχτίδης».

Οι Θεσσαλονικείς, με «όπλο» τους την άμυνα ειδικά στην τέταρτη περίοδο, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν των παικτών του Κώστα Μέξα στο σημερινό (15/04) φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων στη Δράμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-5, αλλά με σερί 6-0 το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη ισοφάρισε στο φινάλε του εναρκτήριου δεκαλέπτου (18-18). Η πρωτοπορία άλλαζε χέρια διαρκώς στη δεύτερη περίοδο, πριν ο Άρης ξεφύγει στο φινάλε του με πέντε πόντους (36-41), με τους Αλέξανδρο Βεζένκοφ και Στέφαν Αντεγκμπόγιε να συμπληρώνουν από έντεκα πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά και στο τρίτο δεκάλεπτο (41-45 και 44-47), αλλά ο ΚΑΟΔ έκανε την ανατροπή στο 29’ (52-48). Με πολύ καλή άμυνα στο φινάλε ο Άρης κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας στο 35’ (55-62), ενώ με πέντε διαδοχικούς πόντους του Τόρεϊ Τόμας κράτησε το προβάδισμα (58-67) και δεν ανησύχησε μέχρι το τέλος. Οι «κίτρινοι» θα δώσουν και δεύτερο φιλικό αύριο (16/04, 16.14), στο ΔΑΚ Καλαμίτσας απέναντι στην Καβάλα.

Δεκάλεπτα: 18-18, 36-41, 52-52, 59-71.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης, Τσαλδάρης 12 (3), Τρότερ 8 (2), Χάρις 4, Άτκινς 2, Όντομ 2, Σπυριδωνίδης, Μίσελ 5, Ζάρας 14 (4), Λο, Χρυσικόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 9 (3).
Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (1), Δήμας, Ριντ 6 (1), Τόμας 12 (2), Χαρίσης 4, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19 (2), Νέιμικ 2, Μούρτος 10, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 13 (1).

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ