Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 46-79 (photos)

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειαζόταν στη Νέα Σμύρνη και νίκησε πανεύκολα με 79-46 τον Πανιώνιο και πλέον στρέφεται στον «τελικό» με την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ

Οι «πράσινοι» για ένα ημίχρονο δεν έπαιξαν όπως θα έπρεπε απέναντι στους «κυανέρυθρους» οι οποίοι έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν. Ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι Εστεμπάν Μπατίστα και Έι Τζέι Σλότερ οδήγησαν το «τριφύλλι» σε ένα σερί 19-0 που στην ουσία έκρινε και το παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σλότερ με 18 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Μπατίστα. Για τους γηπεδούχους πάλεψε μόνος του ο Κόλεμαν με 21.

Τον μπέρδεψε με ζώνη

Ο Κρις Χουγκάζ ήξερε ότι για να καταφέρει να κοιτάξει στα μάτια τον Παναθηναϊκό θα έπρεπε να βρει έναν τρόπο να τον αποτρέψει από τα εύκολα καλάθια που συνήθως πετυχαίνει. Κι αυτή η λύση ήρθε μέσω της ζώνης. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν αρκετά καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-7 στο 7’, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα του γηπέδου να γράφει 14-14.

Ασταμάτητος Κόλεμαν και… απάντηση Παππά

Στην δεύτερη περίοδο οι Νεοσμυρνιώτες κατόρθωσαν πάντοτε μέσω της καλής τους άμυνας, αλλά και με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Κόλεμαν (15 π. στο πρώτο μέρος) κατόρθωσαν να ξεφύγουν ακόμα και με διαφορά οκτώ πόντων (28-20 στο 17’). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Νίκος Παππάς ο οποίος μαζί με τον Δημήτρη Διαμαντίδη έδωσαν λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει 34-34.

Ξέφυγε με Μπατίστα, Σλότερ

Το τρίτο δεκάλεπτο έμελλε να ήταν κι εκείνο στο οποίο θα κρινόταν η αναμέτρηση. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έδωσε εντολή στους παίκτες του να παίξουν με τον Εστεμπάν Μπατίστα και ο Ουρουγουανός τον δικαίωσε σκοράροντας με πολλούς τρόπους. Από κοντά και ο Έι Τζέι Σλότερ ο οποίος με διαδοχικά μακρινά σουτ βοήθησε τους «πράσινους» να ξεφύγουν.

Ο Πανιώνιος έμεινε στο παιχνίδι μέχρι το 25’ όταν ο Βεργίνης μείωσε με δίποντο σε 41-43. Ακολούθησε όμως ένα σερί 19-0 από τους νταμπλούχους Ελλάδος για να ολοκληρωθεί το τρίτο κομμάτι του αγώνα με τον Παναθηναϊκό μπροστά με διαφορά 21 πόντων (62-41).

Έπαιζε μόνος του

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε αντίπαλο από την στιγμή που ξέφυγε, με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο να παίξει... μόνος του. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς πέρασε στο γήπεδο τους νεαρούς Λούντζη και Χαραλαμπόπουλο. Αμφότεροι σκόραραν και βοήθησαν στη διαμόρφωση του τελικού 79-46.

Δεκάλεπτα: 14-14, 34-34, 41-62, 46-79

Πανιώνιος (Κρις Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 6 (2), Πετρόπουλος, Βεργίνης 5 (1), Στρναντ 2, Οικονομόπουλος, Μπιλλής, Σταμάτης 1, Ασελίν 2, Κόλεμαν 21, Κορόλεφ 5, Ταμπς 4, Διαμαντόπουλος

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 18 (3), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 10 (2), Νέλσον 1, Παππάς 12 (2), Διαμαντίδης 9 (3), Γκιστ 2, Μπατίστα 14, Λούντζης 3 (1), Λαουάλ 6

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το LIVECHAT του Onsports.

Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR
ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Ακόμα 100 εισιτήρια λόγω ακυρώσεων»
Τζόκοβιτς και Μπονμάτι θριάμβευσαν στα «Όσκαρ» των αθλητών - Αποκάλυψη ο Μπέλιγχαμ
Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν