Basket League: Τρίκαλα BC - Κολοσσός Ρόδου 87-94 (photos)

Μεγάλο «διπλό» στο Δημοτικό Κλειστό Κατσιμήδου πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου, με 94-87 επί των Τρικάλων BC.

Οι νησιώτες έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στους Θεσσαλούς, φθάνοντας στην άνετη επικράτηση στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή τα ηνία στο σκορ και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη, που προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα. Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ρόμπινσον με 19 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Τσούπκοβιτς με 24 πόντους.

Με… ρεσιτάλ έξω από τα 6,75 μέτρα το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη έκανε όχι απλώς καθοριστικό βήμα, αλλά… άλμα για την πρόκριση του στα πλέι οφ, ενώ μπορεί να ελπίζει και για την είσοδό του στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου. Οι «θαλασσί» με τέσσερα τρίποντα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα (20-18), αλλά στη συνέχεια ξέφυγαν ακόμα και με εφτά πόντους (42-35), διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος (37-44). Με δύο σερί τρίποντα του Ρόμπινσον στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους ο Κολοσσός Ρόδου αύξησε τη διαφορά στους 13 (50-37), ωστόσο οι Θεσσαλοί πλησίασαν στο 54-49 επίσης «χτυπώντας» με την περιφέρεια. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 8-2, με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λίντεν, και ξέφυγαν ξανά στο +8 (64-56 στο 28’), οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη όμως και πάλι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν εκ νέου στους τέσσερις πόντους στο 32’ (68-64). Η «βροχή» τριπόντων από τους Λαρεντζάκη και Μανωλόπουλο έφερε και πάλι τους νησιώτες σε θέση ισχύος (76-68), με τους γηπεδούχους να ξεμένουν από δυνάμεις. Από τα 6,75μ. ο Κολοσσός Ρόδου «σφράγισε» επί της ουσίας το ροζ φύλλο, (86-78 περίπου δύο λεπτά πριν από το τέλος), αφήνοντας τους γηπεδούχους στο 8-14 και, προς το παρόν, εκτός πλέι οφ.

Διαιτητές: Φούφης, Σώμος, Γκούμας.
Δεκάλεπτα: 18-20, 37-44, 58-66, 87-94
Τρίκαλα BC (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 11, Τρέισι 6, Τσούπκοβιτς 24, Χάρις 12, Πάνος 6, Ματαλόν 6, Αλεξάντερ 14, Χαλ 8.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Μανωλόπουλος 13, Σμιθ 14, Λαρεντζάκης 9, Λίντεν 11, Στεφανίδης 9, Σκοτ 8, Τσάμης 5, Χάγκινς 6, Ρόμπινσον 19.

Χαλάει ο καιρός με πτώση θερμοκρασίας μέχρι το Σάββατο
Champions League: Η καρδιά της Ρεάλ Μαδρίτης δε λυγίζει - Επική πρόκριση στον τελικό!
Euroleague: Σπουδαίο "διπλό" και πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final Four
ΑΕΚ: Απέκτησε την Σακραντζίγια