Αρης για τετράδα!

Παρά τη μεγάλη πίεση της ΑΕΚ ο Άρης νίκησε με 78-74 και παρέμεινε στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι φιλοξενούμενοι κινδυνεύουν με υποβιβασμό.

Η κρισιμότητα του συγκεκριμένου αγώνα ήταν γνωστή πριν καν ξεκινήσει με τον Άρη να θέλει τη νίκη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στα play off. Έτσι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν μια μικρή διαφορά από την ΑΕΚ που όμως αντέδρασε και μείωσε στη συνέχεια. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-15 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε, καθώς οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με την ΑΕΚ να μην μπορεί να παίζει την άμυνα που έπρεπε.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι και δεν ήταν λίγες οι φορές που μείωσε στους 3 πόντους ή στο καλάθι. Ο Άρης όμως δεν επέτρεψε ποτέ στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά στο σκορ και να πάρουν το πάνω χέρι. Έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 65-54 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αν και η ΑΕΚ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ισοφάρισε σε 74-74 ο Άρης εμφανίστηκε ψύχραιμος και πήρε τη νίκη με καλάθι του Μπράουν και δύο βολές του Χατζηβρέττα.

Δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 65-54, 78-74.
Αρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 14 (2), Ουίντερς 8 (2), Ταπούτος 14, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 14 (1), Χαραλαμπίδης 18 (3), Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 2, Σλούκας 2, Τόμας 6.
ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 11 (1), Κοχαντάρεβιτς 4, Νικολαΐδης 7 (1), Παπανικολάου 11 (1), Χαρτ 8, Ντικούδης 12, Καλλινικίδης 4, Κάρι 4, Μάντιτς 13 (3).

Ενοικιάστηκε το κατάστημα στο σημείο δολοφονίας του Άλκη: «Νιώθουμε θλίψη που αποσύρουμε το μνημείο»
Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής