Νίκη με «φόντο» play off

Μία σπουδαία νίκη πέτυχε το Περιστέρι απέναντι στον 3ο του βαθμολογικού πίνακα ΠΑΟΚ με 77-72 και έκαναν ένα μεγάλο βήμα για τα play off…

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλει το δικό του ρυθμό, χάρη στις ηγετικές ικανότητες των Δημήτρη Παπανικολάου και Ζόραν Βρκιτς. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στον επιθετικό τομέα και έτσι το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενο στο σκορ με 18-14. Στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα, ενώ ήταν πιο εύστοχοι από την γραμμή των 6.75μ. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ είχε 0/11 τρίποντα στο πρώτο μισό του αγώνα με αποτέλεσμα το Περιστέρι να προηγηθεί στο ημίχρονο με 39-27.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι όταν κατάφεραν να μειώσουν στους 5 πόντους (50-45), ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι μία διαφορά με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 55-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 77-72 κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την είσοδο στα play off…

Δεκάλεπτα: 18-14, 39-27, 55-45, 77-72
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης β. 10 (1), Γουντγουορντ 5 (1), Παπανικολάου 20 (3), , Μάντζαρης Α., Σκοτ 9 (1), Πέτρουλας 11 (3), Βρκιτς 16 (3), Λούμπι 3, Μαρίνος, Μότσνικ 3.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 13 (3), Κρίστμας 18 (2), Αποστολίδης 2, Δέδας, Ντόζιερ 6, Στίγκερς 11 (1), Μπούλγιαν 11 (1), Καλλές, Γκετσέφσκι 11.

NBA: Δραματική πρόκριση των Σίξερς στα playoffs, «ζωντανοί» οι Μπουλς
Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ