Κολοσσός... για τρία δεκάλεπτα

Ο Κολοσσός βρήκε τον καλό του εαυτό μετά το πρώτο δεκάλεπτο και πήρε την νίκη στην Ρόδο από τον Πανελλήνιο με σκορ  66-52.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους και να ελέγξουν τον ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, προκαλώντας στους παίκτες του Κολοσσού πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση(14-20).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου όμως έκανε την αντεπίθεση της στο δεύτερο δεκάλεπτο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφερε όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά αλλά και να πάρει το προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε ως το τέλος της αναμέτρησης. Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι ο Κολοσσός δέχτηκε στη δεύτερη περίοδο μόλις 4 πόντους ενώ πέτυχε 17!

Μετά την ανάπαυλα ο Πανελλήνιος συνείλθε και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας την διαφορά στους πέντε πόντους λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου(44-39), που έκλεισε με εύστοχο τρίποντο του Καλάθη(47-39).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κολοσσού δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να διεκδικήσει την νίκη και επικράτησαν τελικά με σκορ 66-52, κάνοντας αποφασιστικό βήμα εισόδου στα play off. Κορυφαίοι για τους Ροδίτες ήταν οι Καλάθης και Τσάμης που σκόραραν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Πανελλήνιο ξεχώρισε ο Φράνσις που ολοκλήρωσε τον αγώνα  με 17 πόντους .

Τέλος αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Πανελλήνιος με αυτή την ήττα μένει στους 33 βαθμούς και χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη στους υπόλοιπους δυο αγώνες για να μην μπλέξει σε περιπέτειες, ενώ ο Κολοσσός εξασφάλισε την συμμετοχή του στα play off του πρωταθλήματος για τρίτη συνεχή σεζόν!

Δεκάλεπτα: 14-20, 31-24,47-39,66-52

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 12(2), Καφκής 8, Αυγενικός, Τζόρνταν 4, Μανολόπουλος, Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 10, Τσάμης 11(1), Παππάς 10, Γκόλεματς 3(1), Γεωργαλής

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 4, Παπαμακάριος 12(2), Μπέιλι 1, Καλαιτζής, Γκράμπενχοφτ, Σμιθ 5(1), Σκλάβος 12(2),Σκεπάνοβιτς, Φράνσις 17, Οστοιτς 1, Κομποδιέτας

Μάρκος Σεφερλής: Στο αεροδρόμιο τα ξημερώματα για να υποδεχθεί τον θριαμβευτή Ολυμπιακό