Ολυμπιακός - ΚΑΟΔ 72-62

Ο Ολυμπιακός χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης νίκησε τον ΚΑΟΔ στο ΣΕΦ με 72-62 και πλέον στρέφεται στον εντός έδρας αγώνα της Πέμπτης (26/3) με την Εφές στο ίδιο γήπεδο.

Οι Πειραιώτες χωρίς να έχουν στη σύνθεσή τους τον Βασίλη Σπανούλη είναι ξεκάθαρο ότι αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα, κάτι που φάνηκε κόντρα στο συγκρότημα του Κώστα Μέξα.

Από την άλλοι, οι Δραμινοί ήταν αξιοπρεπέστατοι και πάλεψαν όσο περισσότερο μπορούσαν απέναντι σε μία σαφώς ανώτερη ομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, αλλά δεν έβρισκαν τις απαιτούμενες λύσεις για να ξεφύγουν. Κάπως έτσι στο 10’ ήταν μπροστά με πέντε πόντους (19-14), ενώ με την εικόνα να μην αλλάζει στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισαν το πρώτο μέρος με 36-27.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έψαξαν τον τρόπο για να μεγαλώσουν τα προβλήματα του Ολυμπιακού και μέχρι ενός σημείου τα κατάφεραν. Μείωσαν μέχρι και τους δύο πόντους 43-41, αλλά σ’ εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάτησε γκάζι και ξέφυγε, με το έμμεσο τετράποντο του Δημήτρη Κατσίβελη να στέλνει την διαφορά στους 10 (51-41) ακριβώς με την εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα πάντα είχαν κριθεί στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να αυξάνει κυρίως χάρη στην καλή του άμυνα την διαφορά στην τελευταία περίοδο και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 72-62 λόγω χαλάρωσης στα τελευταία δύο λεπτά.

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-27, 51-41, 72-62

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 4, Ντάνστον 8, Ντάρντεν 9 (1), Παπαπέτρου, Λαφαγιέτ 11, Λοτζέσκι 13, Χριστοδούλου, Πρίντεζης 10 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 8 (2), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 7 (2)

ΚΑΟΔ (Κώστας Μέξας): Τρότερ 3, Χάρις 4, Γεωργάκης, Άτκινς 11 (1), Όντομ 12 (2), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 7, Ζάρας 11 (1), Λο 4, Χρυσικόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 7

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσω του LIVE CHAT του Onsports.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ