Basket League: Απόλλωνας Πατρών - Ρέθυμνο 56-71 (photos)

Σπουδαίο «διπλό» στο κλειστό της Περιβόλας πανηγύρισε το Ρέθυμνο, που επιβλήθηκε με 71-56 του Απόλλωνα Πατρών.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου φρόντισαν με το... καλημέρα να δείξουν τις επιθετικές διαθέσεις τους και με τους Καλαμπόκη και Σάφτενααρ σε ρόλο εκτελεστών κατάφεραν στο 5’ να προηγηθούν με 13-5. Οι «μελανόλευκοι» απάντησαν και ισοφάρισαν σε 13-13, αλλά ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων που μετουσιώθηκε σε σερί 7-0 τους βοήθησε να κλείσουν την περίοδο στο 20-13. Με αμυντικό και επιθετικό ρεσιτάλ οι παίκτες του Ρεθύμνου έτρεξαν επιμέρους σκορ 17-8 και στο 18’ μπήκαν πρόωρα σε… τροχιά νίκης, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 16 πόντους (37-21).

Στο δεύτερο ημίχρονο το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα ξέμεινε από λύσεις, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι με τους Καλαμπόκη (14π.) και Φαγέ (τελείωσε τον αγώνα με double double, 13π. και 11 ριμπ.) δεν απειλήθηκαν και έφθασαν άνετα στο τελικό 71-56, με το οποίο άνοιξαν... πανιά για την 6η θέση της κατάταξης.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ανδρικόπουλος, Καλδίρης.
Δεκάλεπτα: 13-20, 25-37, 41-52, 56-71.
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 9, Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ, Πεν 7 (1), Φιτσπάτρικ 16 (2), Μπατής 6 (1), Ελ-Αμίν 10 (2), Πελεκούδας, Μολφέτας 2, Νιφόρας, Γεωργαλλής 2, Κούτρας.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 5 (1), Σχίζας, Κουμπούρας 9 (1), Σάφτενααρ 10 (2), Κάουνσιλ 5 (1), Άλεν 6 (2), Καλαμπόκης 14 (2), Φαγέ 13 (2), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 9, Δουλγεράκης.

Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS
Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»