Basket League: Κολοσσός Ρόδου - Άρης 78-77 παρ. (photos)

Σπουδαία νίκη στην παράταση, με 78-77, πανηγύρισε επί του Άρη ο Κολοσσός Ρόδου. Και πάλι ο Ντομινίκ Ουότερς «χάρισε» τη νίκη στην ομάδα του από τη γραμμή των βολών.

Μία εύστοχη βολή από τον Ουότερς, ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος της παράτασης, ήταν αρκετή για να πάρουν οι νησιώτες το ροζ φύλλο, παραμένοντας έτσι σε… τροχιά πλέι οφ ύστερα από είκοσι αγώνες στην Basket League. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Θεσσαλονικιών ύστερα από τρεις διαδοχικές επιτυχίες τους. Αν και βρέθηκαν στο -5 προς το τέλος της κανονικής διάρκειας (70-70) οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη επέστρεψαν κι έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτα. Εκεί βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ (71-76), αλλά δεν τα παράτησαν, κάνοντας εκ νέου την ανατροπή στο φινάλε.

Ο Άρης προηγήθηκε με 21-18 με τη λήξη της πρώτης περιόδου χάρη στην ευστοχία του στα περιφερειακά σουτ. Οι Ροδίτες πίεσαν στην άμυνα, κράτησαν στους τέσσερις πόντους το Βεζένκοφ, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατάφερε να κλείσει στο +3 το ημίχρονο (31-34). Με την επανέναρξη ο Κολοσσός Ρόδου ευστόχησε σε τρία τρίποντα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, ενώ ξέφυγε και με +8 στο 27’ (49-41). Με επιθετικές «αιχμές» τους Βεζένκοφ και Αντεγκμπόγιε οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διαφορά ασφαλείας πέντε πόντων, μόλις 56’’ πριν από το φινάλε (65-70). Ο Ουότερς, όμως, ήταν ασταμάτητος και με προσωπικό ρεσιτάλ ισοφάρισε στο φινάλε. Οι Θεσσαλονικείς είχαν ευκαιρία νίκης στην τελευταία επίθεση, αλλά ο Αντεγκμπόγιε αστόχησε σε λέι απ. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Άρης προσπέρασε με +5 (71-76), με ενάμιση λεπτό εναπομείναντα χρόνο, διαφορά που για ακόμα μία φορά δεν μπόρεσε να διατηρήσει. Ο... συνήθης ύποπτος, Ουότερς, ισοφάρισε σε 76-76, ενώ λίγο αργότερα ήταν αυτός που στην τελευταία επίθεση κέρδισε φάουλ από το Νέιμικ και ευστοχώντας μόνο στην πρώτη βολή (έχασε επίτηδες τη δεύτερη) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, 78-77.

Διαιτητές: Ταβουλαρέας, Μαγκλογιάννης, Τζαφλέρης.
Δεκάλεπτα: 18-21, 31-34, 51-48, 70-70 (κ.α.), 78-77.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 12 (1), Σιόλογκας, Ουότερς 25 (2), Μανωλόπουλος 6 (2), Σμιθ 6, Στεφανίδης, Λίντεν 3 (1), Σκοτ 16 (4), Τσάμης, Χάγκινς 7, Ρόμπινσον 3 (1).
Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (2), Δήμας, Ριντ 10 (2), Τόμας 9 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19 (3), Νέιμικ 3, Μούρτος, Σίμτσακ 5, Αντεγκμπόγιε 17 (2).

Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ