Basket League: Κόροιβος Αμαλιάδας - Πανιώνιος 83-74 (photos)

Σε ακόμα μία ήττα ανάγκασε τον Πανιώνιο ο Κόροιβος Αμαλιάδας, τον οποίο φιλοξένησε στο κλειστό του Δήμου Ήλιδας και τον κέρδισε με 83-74.

Νίκη... μισή παραμονή είχαμε για τους Ηλείους, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League. Το συγκρότημα του Χάρη Μαρκόπουλου άφησε δύο βαθμούς πίσω του τον Πανελευσινιακό και τέσσερις τους -κατ’ ουσίαν υποβιβασμένους- Νεοσμυρνιώτες και πλέον έχει τοποθετήσει γερά θεμέλια για να αγωνίζεται και του χρόνου στην κορυφαία κατηγορία. Ο Πανιώνιος αξιοποίησε αρχικά την ισχύ του Κόουλμαν μέσα στη ρακέτα, αλλά και την καλή παρουσία του Ξανθόπουλου σε οργάνωση, σκοράρισμα και άμυνα και πήρε το «πάνω χέρι» με 17-10 στο 6’ και με 22-19 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι, όμως, ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με οκτώ αναπάντητους πόντους, πέρασαν μπροστά με 27-22 και λίγο αργότερα έφθασαν και στο +9 (38-29), με τους Ρούμπιο και Μπάουερς να είναι οι πρωταγωνιστές.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 42-39 στο ημίχρονο και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ έως το τελευταίο πεντάλεπτο. Στο σημείο αυτό, και ύστερα από ένα κρίσιμο τρίποντο του Αγγελόπουλου, οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ «κόλλησαν» επιθετικά, έμειναν για περισσότερο από τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο (μετά το τρίποντο του Ταμπς, που «έγραψε» το 70-71) και ο Κόροιβος Αμαλιάδας με σερί 9-0 «καθάρισε» το ματς και την κατάκτηση του ροζ φύλλου. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ρούμπιο με 19 πόντους, έχοντας και εννέα ριμπάουντ, ενώ από τον Πανιώνιο «στράφι» πήγε η εμφάνιση του Ξανθόπουλου με 15 πόντους, εφτά ασίστ και πέντε κλεψίματα.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Πουρσανίδης, Παφίλης.
Δεκάλεπτα: 19-22, 42-39, 58-59, 83-74.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ματζέτ, Μάρσαλ 11 (1), Γιαννακίδης 9 (3), Αγγελόπουλος 13 (3), Μπάουερς 16 (1), Βασίλιεβιτς 12 (1), Κανονίδης, Τέρνερ 3, Ρούμπιο 19, Γαλιώτος.
Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 15 (1), Βεργίνης 8 (2), Σπυρόπουλος, Στρναντ 5 (1), Σταμάτης 4, Άσελιν 1, Κόουλμαν 20, Κορόλεφ 9, Ταμπς 12 (2).

Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ