ΑΕΚ – Πανελευσινιακός 105-80

Μαγικό παιχνίδι από την ΑΕΚ που θύμισε τη «βασίλισσα» του παρελθόντος επικρατώντας 105-80 του Πανελευσινιακού – 28 πόντοι από τον Ίνγκλις!

Από την αρχή, η ΑΕΚ ήταν το μεγάλο φαβορί για την αναμέτρηση απέναντι στον Πανελευσινιακό. Ωστόσο, η Ένωση κάνοντας τεράστια εμφάνιση πήρε τη μεγάλη νίκη με 105-80 θυμίζοντας την ομάδα του παρελθόντος που διεκδικούσε τους τίτλους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ένωση, ήταν ο μοιραίος στα δύο ντέρμπι με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, Καρλ Ίνγκλις. Ο Καναδός σουτέρ με οκτώ τρίποντα σταμάτησε στους 28 πόντους οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη που την έφερε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Από κοντά και οι Μενσά – Μπονσού (19 πόντους , 7 ριμπάουντ), Ντελινινκάιτις (15 πόντους) και Μιλόσεβιτς (15 πόντους).

Στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ σημείωσε έξι τρίποντα για να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 32-24. Στη συνέχεια, δεν έριξε καθόλου το ρυθμό της και πέτυχε ακόμα 30 πόντους στη δεύτερη περίοδο για να πάει στο ημίχρονο με προβάδισμα 62-41.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στη συνέχεια, καθώς η Ένωση δεν έδειχνε έτοιμη να ρίξει ρυθμούς. Σημειώνοντας ακόμα 27 πόντους στην 3η περίοδο έφτασε στο 89-64 περιμένοντας στη συνέχεια απλά να φτάσει στην πρώτη της 100αρα στη φετινή σεζόν.

Κάτι που έγινε τελικά κλείνοντας το ματς με διαφορά 25 πόντων και επικρατώντας 105-80 για να γνωρίσει την αποθέωση από τους περίπου 2.000 φίλους της που βρέθηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ: Ντελινινκάιτις 15, Σάκοτα 6, Χέρστον 11, Σαρικόπουλος 2, Αθηναίου 9, Μιλόσεβιτς 15, Μενσά – Μπονσού 19, Ίνγκλις 28
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Μίτροβιτς 7, Βασιλόπουλος 17, Λούμπι 19, Αθανασούλας 2, Μάρκοβιτς 14, Ιωάννου 5, Τζόνσον 8, Σίμπσον 8.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!