Ρέθυμνο - Παναθηναϊκός 77-94

Οι «πράσινοι» παίζοντας απλό και ταυτόχρονα… εντυπωσιακό μπάσκετ, επικράτησαν των Κρητικών με 94-77 στο «Μελίνα Μερκούρη» με τους Παππά και Γκιστ  να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την… υποχρέωση με τον καλύτερο τρόπο στην Κρήτη, αφού επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση του Ρεθύμνου με 94-77. Και πώς να μην φτάσει άνετα στην νίκη η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, αφού ο Μαυροβούνιος τεχνικός είδε τους Νίκο Παππά και Τζέιμς Γκιστ να παίζουν συνεχώς με το πόδι στο… γκάζι και να σταματούν στους 19 πόντους.

Το Ρέθυμνο ήταν η ομάδα που στο ξεκίνημα του αγώνα έδειξε να πατάει καλύτερα στα.. πόδια της και με τον Φαγέ να είναι σε πολύ καλή κατάσταση οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-0. Άμεση η απάντηση του Παναθηναϊκού, ο οποίος με τον Γιάνκοβιτς απάντησε με το ίδιο ακριβώς νόμισμα και με πέντε σερί πόντους του παίκτη του «τριφυλλιού» το ματς ήρθε στα ίσια, 5-5, στο δεύτερο λεπτό. Ο Καλαμπόκης ήταν ο επόμενος που πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος και όντας σε πολύ καλό απόγευμα και με τη συμβολή του Σάφτεναρ, το Ρέθυμνο προηγήθηκε στο 5’ με 13-7. Ο Παναθηναϊκός αν και είχε πολύ καλή κυκλοφορία στην επίθεση, στην άμυνα είχε… τεράστια κενά με αποτέλεσμα ο Κράβιτς να κάνει το 18-12, τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στο σημείο αυτό Διαμαντίδης και Γκιστ ανέλαβαν δράση, με τον Αμερικανό να «φορτώνει» το καλάθι του Ρεθύμνου και μάλιστα με δικό του γκολ-φάουλ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 21-22 ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Έκανε… παππάδες ο Παππάς

Στο πρώτο κομμάτι του δευτέρου δεκαλέπτου ο Γκιστ συνέχιζε το… βιολί του, ενώ την ίδια ώρα ο Γκάνι Λαουάλ έκανε αισθητή την παρουσία του στις δύο ρακέτες και έδινε προβάδισμα στην ομάδα του με 26-27. Μάλιστα, λίγο αργότερα, ο Γκιστ με το… κάρφωμα της χρονιάς, έκανε το 26-31 στο 16’. Την ίδια ώρα ο Νίκος Παππάς ήταν σε εκπληκτικό απόγευμα. Ο Έλληνας παίκτης έπαιζε πολύ καλή άμυνα, έτρεχε, δημιουργούσε και εκτελούσε. Μετά από το 33-33 του Άλεν ο Παππάς έκανε το 33-36, ενώ με πάσα πάρε-βάλε στον Φώτση ο τελευταίος «έγραψε» το 33-39. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτούπολου έβρισκε λύσεις, αλλά Παππάς και Σλότερ το έβλεπαν… βαρέλι και ο Παναθηναϊκός στο 19- έκανε το 38-45, με το ημίχρονο να «κλείνει» στο 39-47.

Το βιολί του ο Παππάς

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά «τελείωσε» το Ρέθυμνο. Οι «πράσινοι» με πολύ καλή άμυνα και διάθεση για γρήγορο παιχνίδι βρήκαν πόντους από τον Μπατίστα και τον Γιάνκοβιτς και ξέφυγαν με 43-56 στο 23΄. Στο επόμενο δίλεπτο, όμως, ο Γκάνι Λαουάλ πέρασε και πάλι στο παρκέ και με δύο πανομοιότυπα και εντυπωσιακά καρφώματα έκανε το 43-60, δείχνοντας ένα δείγμα των ικανοτήτων του στον αέρα. Ο Παππάς συνέχιζε τα… όργιά του στο «Μελίνα Μερκούρη» μετατρέποντας το σκορ από 47-60 σε 47-64, αλλά ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έβλεπε τον Φαγέ με γκολ-φάουλ να κάνει το 55-67.

Με σερί 2-10 στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 20 πόντους διαφορά στον αγώνα, 57-77, με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να ρίχνει στο παρκέ και τον Μιχάλη Λούντζη. Ο Γκιστ συνέχιζε να… καρφώνει με οποιονδήποτε τρόπο και κόντρα σε όλους, μεγαλώνοντας ακόμα περισσότερο το σερί του, 57-79. Ο Σλότερ έκανε το 59-81, ο Διαμαντάκος πατούσε και αυτός παρκέ στη θέση του Γκιστ (που αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο) και το ματς είχε ακόμα πέντε λεπτά ακόμα. Στα πέντε τελευταία λεπτά οι νέοι του «τριφυλλιού» για μία ακόμα φορά έδειξαν κάποια από τα πλούσια… ταλέντα τους και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο τελικό 77-94.

Δεκάλεπτα: 21-22, 39-47, 57-71, 77-94

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 5(1), Σχίζας 1, Κουμπούρας 6, Σάφτεναρ 9, Κάνσιλ 4, Άλλεν 9(1), Καλαμπόκης 7(1), Φαγέ 16(3), Σίνης 2, Χίλαρης, Κράβιτς 15 , Ντούλγκεραλ 3(1)

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 7(1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 9(1), Φώτσης 5, Παππάς 19(3), Διαμαντίδης 7(1), Γκιστ 19(2), Μπατίστα 9, Διαμαντάκος 7, Λούντζης 2, Λαουάλ 8

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο LIVE CHAT του Onsports.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!