Άρης - ΚΑΟΔ 78-75

Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Άρης κόντρα στον ΚΑΟΔ με 78-75 μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο «Nick Galis Hall»

Με αυτή τη νίκη οι «κίτρινοι» ανέβηκαν στους 28 πόντους και βρίσκονται μόλις έναν πίσω από τον τρίτο ΠΑΟΚ ο οποίος έχει 29 μετά την ήττα του στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 20-12. Ωστόσο οι «πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω κι άρχισαν να μειώνουν την διαφορά αργά αλλά σταθερά. Το ημίχρονο έκλεισε με 39-36 και όλα έδειχναν ότι θα υπάρξει ντέρμπι.

Αυτό μάλιστα έλαβε χώρα από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με τον ΚΑΟΔ να μην αφήνει το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη να ξεφύγει.

Τελικά το ματς κύλησε με τους δύο αντιπάλους να βαδίζουν μαζί μέχρι τέλους. Ο αγώνας κρίθηκε στις ελεύθερες βολές με τους γηπεδούχους να επικρατούν 78-75.

Δεκάλεπτα: 20-12, 39-36, 52-52, 78-75

Άρης: Πάσαλιτς 16 (2), Ριντ 10, Τόμας 5 (1), Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 20 (2), Νέιμικ 15, Μούρτος 2, Αντεγκμπόγιε 5

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 4 (1), Τρότερ 11 (1), Χάρις, Άτκινς 10 (2), Όντομ 12 (1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 8, Λόι 8 (1), Τσαλδάρης 11 (1), Παπαμακάριος 11 (2)

Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης