Απόλλων Πατρών - Νέα Κηφισιά 69-65 (photos)

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Απόλλωνας Πατρών στην Περιβόλα με 69-65 επί της Κηφισιάς, πραγματοποιώντας σπουδαία ανατροπή στο φινάλε.

Συγκλονιστικός σε εξέλιξη αγώνας έγινε στο κλειστό της Περιβόλας, ο οποίος κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τρίποντο του Γεωργαλή. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο ακόμα και στο +11 (44-55), αλλά δεν αποδείχθηκαν ψύχραιμοι. Οι «μελανόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω κι έκαναν την ανατροπή, αναγκάζοντας με την άμυνά τους την ΑΕΝΚ σε διαδοχικά λάθη. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα μείωσαν σε 55-50 με τον Πεν και εν συνεχεία πέρασαν μπροστά με 63-62, με τον Γκάλογουεϊ, στο 39’. Η Κηφισιά έμεινε «ζωντανή» με τον Πεσάκοβιτς (63-65), αλλά ο Γεωργαλής δεν είχε πει την τελευταία λέξη του και «καθάρισε» επί της ουσίας την κατάκτηση του ροζ φύλλου (66-65). Εξάλλου, στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Μαυροειδής κόπηκε από το Φιτσπάτρικ και ο Ελ Αμίν από τη γραμμή των βολών απλώς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Αμερικανοί του Απόλλωνα Πατρών, Γκάλογουεϊ και Ελ Αμίν, κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα και με +6 πόντους (18-12 στο 8’), αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με σερί 11-0 πέτυχαν προσωρινά την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (33-31). Καρμπόν του πρώτο μέρους ήταν η τρίτη περίοδο, η οποία βρήκε τον Απόλλωνα και πάλι στο +2 στο 30’ (44-42). Ωστόσο, η άμυνα ζώνης της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου «εγκλώβισε» τους γηπεδούχους, που δέχθηκαν σερί 13-0 και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ, πριν την αντεπίθεσή τους που τους χάρισε το ροζ φύλλο. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη του Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος είχε κερδίσει την Κηφισιά και στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Γκούμας, Παντελίδης.
Δεκάλεπτα: 18-17, 33-31, 44-52, 69-65
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 4, Γκάλογουεϊ 13 (1), Πεν 22 (5), Φιτσπάτρικ 3 (1), Ελ Αμίν 23 (1).
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Ντούβνιακ 6, Σάιλας 14 (4), Λιακόπουλος 2, Πεσάκοβιτς 10 (2) , Μαυροειδής 29, Ψαθάς 4.

Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον