Basket League: Πανελευσινιακός - Κολοσσός Ρόδου 75-69 (photos)

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Πανελευσινιακός, που φιλοξένησε και κέρδισε με 75-69 τον Κολοσσό Ρόδου.

Ο Πανελευσινιακός διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία, μετά και την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής της Basket League, έχοντας ηγέτη στην επίθεση τον Τζόνσον με 28 πόντους. Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε με προβάδισμα δύο πόντων των γηπεδούχων (24-22)ο Κολοσσός Ρόδου παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος, ιδιαίτερα στην άμυνα δεχόμενος μόνο οκτώ πόντους από τον Πανευλεσινιακό, και πήγε στο ημίχρονο στο +8 (33-41). Ωστόσο, το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Ελευσίνας, που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της πετυχαίνοντας 28 πόντους, ενώ περιόρισε σημαντικά τον Ουότερς, που σημείωσε μόλις δύο πόντους σε αντίθεση με τους 14 που είχε πετύχει στις δυο προηγούμενες περιόδους, καταφέρνοντας έτσι να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει προβάδισμα έξι πόντων.

Στην τελευταία περίοδο το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη κάνοντας σερί 12-0 πέρασε μπροστά με 65-62, 3.51’ πριν από το τέλος, αλλά οι «σταχυοφόροι» αφού ισοφάρισαν αρχικά με τρίποντο του Αθανασούλα στη συνέχεια πήραν και πάλι το προβάδισμα με πέντε διαδοχικούς πόντους τους Τζόνσον (70-65) και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Άξιοι συμπαραστάτες του Τζόνσον ήταν οι Λούμπι (15π., 10 ριμπ.) και Αθανασούλας (12π., 4 ασιστ), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ουότερς (18π.), Μανωλόπουλος (15π.) και Σκοτ (16π.).

Διαιτητές: Ψαριανός, Γεωργιάδης, Ξενικάκης.
Δεκάλεπτα: 24-22, 33-41, 59-53, 75-69.
Πανελευσινιακός (Κουστένης): Κοξ, Μίτροβιτς 3 (1), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος4, Λούμπι 15, Αθανασούλας 12 (3), Μάρκοβιτς 11, Δορκοφίκης, Τζόνσον 28 (5), Καλλές, Αβραμίδης, Σίμπσον 2.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 4, Σιόλογκας, Ουότερς 18 (2), Μανωλόπουλος 15 (2), Σμιθ 7, Στεφανίδης 3 (1), Λίντεν 2, Σκοτ 16 (4), Τσάμης, Χάγκινς.