Basket League: Ρέθυμνο – Κόροιβος Αμαλιάδας 78-66 (παράταση)

Μεγάλο παιχνίδι στο Ρέθυμνο όπου ο ΑΓΟΡ επικράτησε 78-66 του Κόροιβου ύστερα από το ισόπαλο 56-56 της κανονικής διάρκειας.

Την όγδοή του φετινή νίκη πανηγύρισε το Ρέθυμνο όπου φιλοξενώντας τον Κόροιβο Αμαλιάδας σε ένα παιχνίδι θρίλερ επικράτησε 78-66 στην παράταση για να αναρριχηθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν οι Φαγέ και Κράβιτς που είχαν από 14 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αγγελόπουλος με 17.

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα της Αμαλιάδας έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και προηγήθηκε 22-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά μειώνοντας στο 23-31.

Η αντεπίθεση του ΑΓΟΡ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 18-15 μείωσε στο 41-46 για να φτάσουμε στην 4η περίοδο όπου οι δύο ομάδες τελείωσαν στο 56-56 για να οδηγηθούν στην παράταση.

Εκεί, οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετικό πεντάλεπτο και έφτασαν τελικά με άνετο τρόπο στη νίκη με 78-66 για να αναρριχηθούν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Σχίζας 2, Κουμπούρας 10, Σάφτενααρ 14, Κάνσελ 7, Άλεν 13, Καλαμπόκης 4, Φαγέ 14, Κράβιτς 14.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Μάτζετ 15, Μάρσαλ 9, Γιαννακίδης 6, Αγγελόπουλος 17, Μπόβερς 5, Κανονίδης 2, Τέρνερ 4, Ρούμπιο 8.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!