Basket League: ΠΑΟΚ – ΚΑΟΔ 72-64 (photos)

Επιτέλους νίκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε να επικρατήσει 72-64 του ΚΑΟΔ στην Πυλαία για τη 16η αγωνιστική της Basket League.

Μετά από πέντε σερί ήττες, δυο για τη Basket League και δυο για το Eurocup με τις δυο πρώτες μάλιστα από τον συμπολίτη Άρη, ο ΠΑΟΚ κατάφερε επιτέλους να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν έστω και δύσκολα του ΚΑΟΔ, με το τελικό 72-64 να είναι προϊόν του καλού ξεκινήματος που έκανε η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου σε συνδυασμό με την ψυχραιμία των παικτών του έμπειρου τεχνικού από τη γραμμή των βολών στο φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Λάνγκφορντ ο οποίος με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν κορυφαίος της ομάδας του, με άξιο συμπαραστάτη τον Μαραγαρίτη που είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από πλευράς ΚΑΟΔ ο Ζάρας με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ έκανε ότι μπορούσε, μαζί με τον Τρότερ που είχε 11 πόντους και 4 ασίστ, όμως δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψουν την ήττα της ομάδας της Δράμας.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του, αλλά τους παίκτες του Κώστα Μέξα να μένουν κοντά στο σκορ και να προσπαθούν να διατηρηθούν στο ματς στην Πυλαία. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το 18-13 να τους δίνει ένα μικρό προβάδισμα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει τον ρυθμό και να κλείνει το ημίχρονο στο +10 (37-27). Ο ΚΑΟΔ βελτίωσε την επιθετική του παρουσία στο τρίτο δεκάλεπτο, όχι όμως και την αμυντικό με αποτέλεσμα να είναι πίσω και στην έναρξη της τελευταίας περιόδου (56-47), με τον ΠΑΟΚ να κάνει διαχείριση του προβαδίσματος. Ο ΚΑΟΔ έφτασε στο -3 (63-60), αλλά δεν έβαλε τα μεγάλα σουτ που χρειαζόταν για την ανατροπή, έτσι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη σημαντική για αυτόν νίκη με το τελικό 72-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-27, 56-47, 72-64

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 13, Λιάπης, Κάρτερ 10, Τσόχλας 10, Δέδας 6, Μαργαρίτης 11, Κώττας, Όντουμ 8, Βον 2, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος 5, Σαλούστρος 7

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 2, Τρότερ 11, Χάρις, Γεωργάκης, Άτκινς 8, Όντομ 6, Σπυριδωνίδης, Μίτσελ 9, Ζάρας 15, Λο 2, Τσαλδάρης 2, Παπαμακάριος 9

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ