Basket League: Απόλλωνας Πατρών - Άρης 76-60 (photos)

Το αήττητο σερί του Άρη έσπασε στο κλειστό της Περιβόλας ο Απόλλωνας Πατρών, κερδίζοντάς τον με 76-60.

Με τριάντα πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και αναγκάζοντας τους Θεσσαλονικείς να ολοκληρώσουν το ματς με δεκαοκτώ λάθη οι «μελανόλευκοι» έφθασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου στην έδρα τους. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νευρικά, αλλά ο Άρης δεν εκμεταλλεύτηκε την αστοχία τους από την περιφέρεια. Όταν, μάλιστα, τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνουν οι παίκτες του Νίκου Βετούλα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, με 17-13 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως, οι κακές επιθετικές επιλογές τους έφεραν την ανατροπή για το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη, που σοβαρεύτηκε (17-19). Οι «μελανόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω, με νέο σερί 11-0 ξέφυγαν στο 28-19 στο 18’, αλλά ο Άρης «απάντησε» και μείωσε σε 28-23 στο ημίχρονο.

Οι λεπτές ισορροπίες διατηρήθηκαν και στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια μις ματς, όχι όμως τα πολλά λάθη του Άρη, ενώ οι «κίτρινοι» πήραν πολλά από τους Βεζένκοφ και Νέιμικ, μειώνοντας έως και στον πόντο (37-36 στο 25’). Ωστόσο, στο επόμενο πεντάλεπτο ο Απόλλωνας Πατρών βελτίωσε την άμυνά του και με τους Πεν και Ελ Αμίν προηγήθηκε με 46-40 στο 30’. Οι Αχαιοί ξέφυγαν και με 49-40, αλλά τα τρίποντα των Πάσαλιτς και Αντεγκμπόγιε κράτησαν ζωντανό τον αντίπαλό τους (53-49 στο 33’). Δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων από τον Ελ Αμίν έδωσαν και πάλι αέρα δέκα πόντων στους γηπεδούχους (59-49 στο 36’), που δεν ξανακοίταξαν πίσω τους και διατηρώντας τον έλεγχο έως το τέλος άνοιξαν την ψαλίδα ακόμα και στο +19 (74-55 στο 38’), φθάνοντας με άνεση στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Γκούμας, Παντελίδης.
Δεκάλεπτα: 17-13, 28-23, 46-40, 76-60.
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 11, Αργυρόπουλος, Γκάλογουεϊ 12 (1), Πεν 17 (1), Φιτσπάτρικ 14 (4), Αντωνάκης, Μπατής 2, Ελ Αμίν 20, Μολφέτας, Γεωργαλής.
Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 18 (3), Ριντ 2, Χαρίσης, Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 18 (1), Νέιμικ 7, Μούρτος 6, Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 7 (1).

Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι