Basket League: Τρίκαλα BC - Πανιώνιος 78-69 (photos)

Σημαντική εντός έδρας νίκη πανηγύρισαν τα Τρίκαλα BC, που φιλοξένησαν τον Πανιώνιο και τον κέρδισαν με 78-69.

Βαθμολογική «ανάσα», στην προσπάθεια τους να απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, πήραν οι Θεσσαλοί, διατηρώντας παράλληλα τους παίκτες του Κρις Χουγκάζ στον… πάτο της κατάταξης. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Χάρις με 14 πόντους, ενώ από τον Πανιώνιο πάλεψε ο Κόλεμαν με 16 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Τα Τρίκαλα BC ήταν πιο παραγωγικά από το τζάμπολ της αναμέτρησης και με εξαιρετική άμυνα έκλεισαν τα πρώτα δεκάλεπτα σε απόσταση ασφαλείας. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος κατάφερε να εγκλωβίσει τα ατού των αντιπάλων του και με καλά οργανωμένη άμυνα κράτησε στους έξι πόντους τους γηπεδούχους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο, 54-54. Στην καθοριστική τελευταία περίοδο, όμως, οι Κάντζι και Ματαλόν ήταν ασταμάτητοι και τα Τρίκαλα BC με επιμέρους σκορ 11-3 ξέφυγαν στο 35’ με 65-57 και, επί της ουσίας, «σφράγισαν» την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Διαιτητές: Φούφης, Παναγιώτου, Τσούνας.
Δεκάλεπτα: 24-23, 48-40, 54-54, 78-69.
Τρίκαλα BC (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 11 (2), Νικολόπουλος 8 (2), Τρέισι 2, Χάρις 14 (2), Τσούπκοβιτς 12 (2), Πανος 10, Ματαλόν 6 (1), Κάντζι 13 (1), Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 2.
Πανιώνιος (Κρις Χούγκαζ): Ξανθόπουλος 10 (2), Βεργίνης 15 (3), Σπυρόπουλος, Στρναντ 6 (1), Μπιλλης, Σταμάτης, Γουντς 2, Κόλεμαν 16, Κορόλεφ 14 (2), Ταμπς 6 (2).

Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!