Basket League: Ολυμπιακός - Κηφισιά 77-63 (photos)

Παίζοντας όσο χρειαζόταν για να φθάσει στη νίκη ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει με 77-63 το εμπόδιο της Κηφισιάς στο ΣΕΦ.

Τη 14η νίκη του σε 15 αγώνες του στη φετινή Basket League κατέγραψε το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που επιβλήθηκε της μοναδικής ομάδας που τον έχει νικήσει στο φετινό πρωτάθλημα πολύ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Για τους φιλοξενούμενους, αντίστοιχα, ήταν η ένατη ήττα τους. Ο Κώστας Σλούκας αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ αγωνίστηκαν όλοι οι διαθέσιμοι παίκτη και σκόραραν άπαντες, πλην του Ανδρέα Χριστοδούλου. Μαζί με τους Πειραιώτες παρατάχθηκε και ο Σπύρος Καββαδάς, σε μια συμβολική κίνηση από την ΚΑΕ, αντίθετα εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Μπρεντ Πέτγουεϊ, Γιάννης Παπαπέτρου και Δημήτρης Αγραβάνης. Η ΑΕΝΚ είδε το Δημήτρη Μαυροειδή να «σταματάει» στους 16 πόντους, συν εφτά ριμπάουντ, αλλά με 24 λάθη δεν θα μπορούσε να έχει τύχη στο ματς.

Με τον Ολυμπιακό να περνάει την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου ο Ντάρντεν πόσταρε και όταν αστοχούσε ο Ντάνστον ήταν εκεί για το επιθετικό ριμπάουντ θυμίζοντας στιγμές από το βράδυ της περασμένης Πέμπτης (05/02) εναντίον της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-3, κι ας είχε αποσυρθεί ο Σπανούλης στον πάγκο χρεωμένος με δύο φάουλ από το δεύτερο λεπτό! Ο Σλούκας που μπήκε στη θέση του οργάνωσε καλά, ευστόχησε σε δύο τρίποντα και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες στο +8 (22-14), με την ομάδα των βορείων προαστίων να έχει χάσει εν τω μεταξύ με διάστρεμμα το Νίκο Λιακόπουλο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν στην επίθεση εμφανίζοντας νευρικότητα και αστοχία (ειδικά ο Λοτζέσκι), αλλά ένα τρίποντο του Λαφαγέτ και μία ασίστ του ίδιου στο Λοτζέσκι έφεραν το 27-16, με τη διαφορά να συντηρείται στο +11 έως τη λήξη του ημιχρόνου. Με τους Χάντερ και Ντάνστον στον πάγκο η Κηφισιά ακούμπησε την μπάλα κοντά στο καλάθι για να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του Μαυροειδή έναντι του Καββαδά και πέτυχε να δημιουργήσει προβλήματα στη φροντ λάιν του αντιπάλου της. Ο Ολυμπιακός, όμως, ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, για να τελειώνει με τη νίκη και στο 25’ το ταμπλό έγραφε 51-31, με τους Σπανούλη και Πρίντεζη να εκτελούν από την περιφέρεια. Τα πολλά λάθη δεν επέτρεψαν στην πειραϊκή ομάδα να βρει ρυθμό στην επίθεση και να διευρύνει το προβάδισμά της, με την ΑΕΝΚ να κάνει 14 κλεψίματα έως το 30΄, αλλά και να έχει 0/6 τρίποντα μέχρι εκείνο το λεπτό!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, όμως, δεν μπόρεσε στη συνέχεια να ακολουθήσει τον Ολυμπιακό, καθώς της ασκήθηκε πολύ μεγάλη πίεση στην περιφέρεια και οι παίκτες της υπέπεσαν σε σωρεία λαθών. Ως εκ τούτου, με τη διαφορά να κυμαίνεται σταθερά στο +20, προς το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να περιορίσουν το εύρος της ήττας τους. Πριν από το τζάμπολ η πειραϊκή ΚΑΕ τίμησε τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, που επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο ΣΕΦ.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μπήτης, Συμεωνίδης.
Δεκάλεπτα: 22-14, 40-29, 54-38, 77-63.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 2, Ντάνστον 8, Σπανούλης 6 (1), Ντάρντεν 4, Σλούκας 16 (2), Λαφαγέτ 6 (2), Λοτζέσκι 10 (2), Πρίντεζης 9 (1), Χριστοδούλου, Μάντζαρης 7 (1), Καββαδάς 4, Κατσίβελης 5 (1).
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 14 (2), Λιακόπουλος, Πόποβιτς 4, Πεσάκοβιτς 4, Μαυροειδής 16, Ψαθάς 5, Μελισσαράτος, Ντούβνιακ 9, Ντέιβις 3, Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσα από το live του Onsports…

ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Ο δρόμος είναι μακρύς, πάμε μαζί!»