Πανιώνιος – ΑΕΚ 78-94 (photos)

Τη δεύτερή της εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΚ η οποία επιβλήθηκε 94-78 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη – Πρωταγωνιστές Ίνγκλις, Χέρστον και Μενσά – Μπονσού.

Οι μεταγραφές του τελευταίου διαστήματος στην ΑΕΚ, αποδείχθηκαν αρκετές για να ανεβάσουν επίπεδο το σύλλογο και να μπορέσει να δείξει ένα πρόσωπο διεκδικώντας το κάτι παραπάνω.

Αφού εντός έδρας μοιάζει… ανίκητη, ξεκίνησε να παίρνει και εκτός έδρας αποτελέσματα πλέον και αφού δυσκολεύτηκε για περίπου 30 λεπτά στη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Πανιώνιο, στο τέλος καθάρισε το παιχνίδι για να πάρει τη νίκη με 94-78 και να πανηγυρίσει την όγδοή της επιτυχία στη φετινή σεζόν.

Πρωταγωνιστές για την Ένωση για ακόμα μία φορά ήταν οι Μενσά – Μπονσού με 20 πόντους, αλλά και οι Καρλ Ίνγκλις (20 πόντους) και Μαλίκ Χέρστον (19 πόντους).

Στην πρώτη περίοδο, ο Πανιώνιος μπήκε με ενθουσιασμό και αφού προηγήθηκε 6-0, είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερή της διάρκεια για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 23-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, πήρε το… όπλο του ο Ίνγκλις ο οποίος με ένα προσωπικό σερί 7-0 έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ η οποία πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 48-40.

Από εκεί και πέρα η Ένωση δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και όποτε ο Πανιώνιος μείωνε, υπήρχαν σημαντικά τρίποντα που… έκοβαν τα πόδια των γηπεδούχων. Η τρίτη περιόδος τελείωσε με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 71-64 και έτσι στην τελευταία κατάφερε με καλή άμυνα και σωστή επίθεση να «καθαρίσει» εύκολα τελικά το ματς και να επικρατήσει 94-78 για να ανέβει ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 10, Βεργίνης 11, Σπυρόπουλος 4, Στρναντ 8, Γουντς 4, Κόουλμαν 17, Κορόλεφ 9, Ταμπς 15.
ΑΕΚ: Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 11, Σάκοτα 12, Πολυτάρχου 3, Χέρστον 19, Μιλόσεβιτς 8, Μενσά – Μπονσού 20, Ίνγκλις 20.

Premier League: Απορρίφθηκε η έφεση της Νότιγχαμ Φόρεστ, παραμένει η αφαίρεση βαθμών - Η βαθμολογία
Επίθεση με καυστικό οξύ: Στην εντατική 26χρονος διεθνής ποδοσφαιριστής (vid)
Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του καθοριστικού Game 5
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι και Παρί Σεν Ζερμέν-Ντόρτμουντ