Basket League: Πανελευσινιακός - Απόλλων Πατρών 71-72

Με τρίποντο του Ελ Αμίν λίγο πριν το τέλος, ο Απόλλων Πατρών πήρε μεγάλη νίκη 72-71 μέσα στην έδρα του Πανελευσινιακού.

Ο κορυφαίος παίκτης του Απόλλωνα αλλά και του αγώνα, ο Ελ Αμίν, ήταν αυτός που καθόρισε και την τύχη του ντέρμπι στην Ελευσίνα, αφού με δικό του τρίποντο έδωσε τη νίκη στους Αχαίους από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι αστόχησαν στο τελευταίο σουτ του αγώνα! Ο Ελ Αμίν τελείωσε το ματς με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Γκάλογουεϊ ήταν άξιος συμπαραστάτης του με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από πλευράς Πανελευσινιακού, ο Μάρκοβιτς με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ ξεχώρισε αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Απόλλων Πατρών προηγήθηκε 21-20 ενώ και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Βετούλα επέβαλε τον ρυθμό της. Έτσι, στο ημίχρονο ο Απόλλωνα βρέθηκε να προηγείται 38-30. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελευσιναικός προσπάθησε να κλείσει την άμυνά του ενώ βρήκε λύσεις και στην επίθεση, με αποτέλεσμα στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου να βρει το σκορ στο 54-57 για τους φιλοξενούμενους. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά, αφού ο Πανελευσινιακός είχε πλησίασει στον πόντο και είχε πάρει προβάδισμα 71-69. Ο Ελ Αμίν πέτυχε το τρίποντο για το 72-71 ενώ ο Σίμπσον αστόχησε στο τελευταίο σουτ με τον Μπατή να παίρνει το ριμπάουντ και να τελειώνει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 30-38, 54-57, 71-72

Πανελευσινιακός (Κουστένης): Μίτροβιτς 9 (3), Κοξ, Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 6 (2), Λούμπι 13, Αθανασούλας 6, Μάρκοβιτς 16, Δορκοφίκης 7 (1), Ιωάννου, Τζόνσον 7(1), Αβραμίδης, Σίμπσον 7 (1).

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Σκορδίλης 7, Γκάλογουεϊ 22 (2), Πεν 6, Φιτζπάτρικ 5 (1), Αντωνάκης, Μπατής 4(1), Ελ-Αμίν 26 (2), Μολφέτας, Γεωργαλής 2.

Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!