Νέα Κηφισιά - Παναθηναϊκός 66-72

Ο Παναθηναϊκός αν και έπαιξε και πάλι με τη φωτιά, πήρε την νίκη στο «Ζηρίνειο» με 72-66, παρόλο που προηγήθηκε με 14 πόντους

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, των πολλών προβλημάτων, έπαιξε με τη… φωτιά και λίγο έλειψε να καεί. Ο τεράστιος Μπατίστα, όμως, των 24 πόντων και 11 ριμπάουντ και ο κομβικός Παππάς, «οδήγησαν» τους «πράσινους» στο τελικό 72-66.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ματς ήταν πολύ καλό με τους «πράσινους» να έχουν ηρεμία στο παιχνίδι τους, καλή κυκλοφορία της μπάλας και «διάβασμα» των επιθέσεων. Αποτέλεσμα ήταν να προηγηθούν με 0-6. Πολύ καλός και στην άμυνά του ο Παναθηναϊκός, με την Κηφισιά να βρίσκει τον δρόμο για το καλάθι μετά από 2:16 και αυτό από τις… βολές. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους, αλλά ο Παναθηναϊκός είτε με καλές άμυνες, είτε με σημαντικά καλάθια ήλεγχε τον ρυθμό και την διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό πως λίγο πριν τα… μισά της πρώτης περιόδου ο Ντέιβις τρίποντο μείωσε σε 7-10 και ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα. Τρίποντο απ τον νεοεισελθόντα Παππά και 10-18, ενώ ο Μπατίστα μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, 10-20, στο 7’. Μετά το εσπευσμένο τάιμ άουτ του τεχνικού της Κηφισιάς, οι παίκτες της ομάδας των βορείων προαστίων μείωσε σε 15-20 και εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως οι «πράσινοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 16-22.

Προδόθηκε από την επίθεσή του και 30-34

Το πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου ήταν ανάλογο με της πρώτης με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει με.. άνεση τη διαφορά και πάλι στους 10 πόντους, ύστερα από καλάθι του Αντώνη Φώτση. Ο Έλληνας παίκτης μάλιστα, ήταν αυτός που απάντησε στο τρίποντο του Παναγιώτη Βασλόπουλου και μετέτρεψε το 21-28, σε 21-31, με τον τεχνικό των γηπεδούχων να τα περιμένει όλα από τον Σάιλας, ο οίος με τον 13ο πόντου έκανε το 23-31 στο 15’. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά ο Παναθηναϊκός τα… γκρέμισε όλα. Οι «πράσινοι» στο τετράλεπτο αυτό έμοιαζαν… τσακωμένοι με το καλάθι, έμειναν στο απόλυτο μηδέν, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 28-31 με καλάθι του Μαυροειδή. Ο Τζειμς Γκιστ με σουτ τριών πόντων έβαλε τέλος στην στείρα περίοδο, 28-34, με τους Κηφισιώτες να επικρατούν στο δεύτερο δεκάλεπτο με 14-12 και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με 34-30.

Εγγύηση ο Μπατίστα

Με εντυπωσιακό τρόπο εκκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Κηφισιά, η οποία με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λιακόπουλου και ένα άμεσο από τον Σάιλας προηγήθηκε με 39-38, στο 23’. Διαμαντίδης και Μπατίστα όμως έδιναν λύσεις για τον Παναθηναϊκό, με τον Ουρουγουανό να κάνει το 39-43 με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό στο25’. Τα επόμενα πέντε λεπτά, η επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν θέμα… Εστέμπαν Μπατίστα οποίος σκόραρε συνεχώς για τους «πράσινους». Ο Μαυροειδής μπορεί να μείωσε για την ομάδα του σε 45-47, δύο λεπτά πριν από την συμπλήρωση των 30, ο Μπατίστα όμως έκανε το 47-54, με τον Λιακόπουλο στη λήξει να μειώνει στους 5 πόντους, 49-54.

Υπογραφή… Παππά

Τα… αστεία φαίνεται πως τελείωσαν για τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη περίοδο με τους «πράσινους» να μπαίνουν στο παρκέ για να… τελειώσουν το ματς. Σερί 0-7 με το καλησπέρα και στο σκορ στο 49-61, ενάμιση λεπτό από την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου. Ο Μπατίστα συνέχιζε να είναι αποτελεσματικότατος και με απίστευτη ραβέρσα με το δεξί έκανε το 52-66, με τον Σάιλας για την Κηφισιά να μειώνει σε 55-66, στο 35΄. Η συνεχόμενη αστοχία όμως των περιφερειακών του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με τρίποντο του Λιακόπουλο κρατούσε τους γηπεδούχους στο ματς, 57-66. Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό οι διαιτητές χρέωσαν τον αρχηγό του Παναθηναϊκού με αντιαθλητικό φάουλ, 3:33 λεπτά πριν το τέλος. Ο Σάιλας με δύο, ακόμα, βολές έκανε το 59-66, με τον Λιακόπουλο να προσπαθεί να μειώσει ακόμα περισσότερο και να τα καταφέρνει, 61-66, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η συνεργασία Σλότερ-Μπατίστα δεν έπιασε με αποτέλεσμα η Κηφισιά να βρει εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό και να μειώσει στους 3 πόντους, 63-66, ενώ απέμεναν 2:29 για το τέλος. Ο Παππάς μόλις πέρασε στο παρκέ… έκοψε τα πόδια της Κηφισιάς με τρίποντο, 63-69, αλλά ο Λιακόπουλος απάντησε με το ίδιο.. νόμισμα. Ο Παππάς γίνεται ο άνθρωπος του αγώνα, αφού όχι μόνο σώζει την επίθεση του Παναθηναϊκού, αλλά βγάζει και.. τετ α τετ τον Μπατίστα που δεν καταφέρνει να καρφώσει εξαιτίας του αντιαθλητικού φάουλ του Ψαθά. Ο σέντερ του Παναθηναϊκού έκανε το 66-71 και έβγαλε και την άμυνα πάνω στον Μαυροειδή, ένα λεπτό πριν το τέλος. Η Κηφισιά στα τελευταία δευτερόλεπτα δε μπόρεσε να αντιδράσει και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο τελικό 66-72.

Δεκάλεπτα: 16-22, 30-34, 49-54, 66-72

Νέα Κηφισιά (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν, Σάιλας 23 (2), Λιακόπουλος 19 (2), Πόποβιτς 2, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 12, Ψαθάς 2, Μελισσαράτος, Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 3 (1), Βασιλόπουλος 3 (1)

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 5 (1), Φώτσης 10 (2), Νέλσον 6, Παππάς 6 (2), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 11 (1), Μπατίστα 24, Μπλουμς 3 (1)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο LIVE CHAT του Onsports.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ