Basket League: Απόλλωνας Πατρών - Ολυμπιακός 56-67

Με νίκη από το κλειστό της Περιβόλας πέρασε ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας με 67-56 τον Απόλλωνα Πατρών στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της Basket League.

Με καλή απόδοση στο δεύτερο μέρος και χωρίς να χρειαστούν να πιάσουν κορυφαία απόδοση οι Πειραιώτες πήραν το «διπλό» και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, που έδωσε ρεσιτάλ δημιουργίας (19 ασίστ) και άμυνας (οδήγησε σε 17 λάθη του αντιπάλους), ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 13 πόντους (9π. με 3/3 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο), ενώ από τους «μελανολεύκους» προσπάθησε ο Μουχάμεντ Ελ Αμίν με 21 πόντους και ο Γάιος Σκορδίλης, αλλά μόνο στο πρώτο μέρος (12π., εφτά ριμπάουντ).

Άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τρίποντο του Σπανούλη (0-3), αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα από το Γεωργαλή (3-3). Ο ίδιος παίκτης έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους «μελανολεύκους», και πάλι από την περιφέρεια (8-6), αλλά Ντάνστον και Σπανούλης έκαναν άμεσα την ανατροπή (10-11). Με μία εύστοχη βολή από το φόργουορντ των φιλοξενούμενων το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-13 υπέρ των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Η άνοδος του Χάντερ και το πρώτο τρίποντο του Λοτζέσκι στο ματς έστειλε τους Πειραιώτες στο +5 (16-21), ενώ ο Πρίντεζης χτυπώντας από τη ρακέτα διαμόρφωσε το 23-16 για την ομάδα του. Μόνο ο Σκορδίλης «κρατούσε» τους γηπεδούχους, που καταναλώθηκαν σε άσχημες επιθετικές επιλογές, εγκλωβισμένοι και από την άμυνα του Ολυμπιακού (20-26, 24-31). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Πρίντεζη και τη διαφορά στο +10 (24-34). Έντεκα λάθη είχαν ήδη οι παίκτες του Νίκου Βετούλα, αντί μόλις έξι των «ερυθρολεύκων», με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται το καλό περιφερειακό σουτ τους, με έξι τρίποντα στο πρώτο μέρος, για να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας.

Με γρήγορο σερί 7-0 ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και με αποκορύφωμα το τρίποντο του Μάντζαρη ξέφυγε για πρώτη φορά στο +17 στο 23’ (24-41). Ο Νίκος Βετούλας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ, αλλά οι παίκτες του ήταν αδύνατο να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Από τη γραμμή, αυτή τη φορά, ο διεθνής γκαρντ των Πειραιωτών άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα (24-44), πριν ο Ελ Αμίν πετύχει στο 25’ το πρώτο καλάθι των «μελανολεύκων» στο δεύτερο μέρος (27-44). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν μέχρι και το +22 (27-49), αλλά ο Ελ Αμίν λες και το πήρε… προσωπικά έπαιξε άμυνα, έβαλε διαδοχικούς πόντους και μείωσε σε 49-39 στο 29’. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους «ερυθρόλευκους» στο 51-39, ύστερα από εύστοχο καλάθι του Χάντερ, έχοντας χάσει όμως τον έλεγχο του ματς, απόρροια των πολλών λαθών τους στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ωστόσο, ο Απόλλωνας Πατρών δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ, την ίδια στιγμή που το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε τα επιθετικά ριμπάουντ και παρά την αστοχία του διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας, με το Λοτζέσκι (42-55 στο 33’) κι εν συνεχεία τον Πρίντεζη (44-58 στο 35’). Δυναμώνοντας και πάλι την άμυνά του δεν κινδύνεψε ξανά μέχρι το φινάλε, φθάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Εξάλλου, ο Ελ Αμίν από μόνος του δεν μπορούσε να κάνει τη… ζημιά στον Ολυμπιακό (55-63, στο 39’).

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Δεσλής, Μ. Τσώνος.
Δεκάλεπτα: 13-14, 24-34, 39-51, 56-67.
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 12, Αργυρόπουλος 2, Γκάλογουεϊ 1, Πεν 5 (1), Φιτσπάτρικ 8 (2), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ Αμίν 21 (3), Μολφέτας 1, Νηφόρας, Γεωργαλής 6 (2).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 4, Ντάνστον 9, Σπανούλης 10 (2), Ντάρντεν 5, Σλούκας 4 (1), Λοτζέσκι 13 (3), Πρίντεζης 12 (2), Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσα από το live του Onsports

«Κόκκινη τρέλα» για τον Ολυμπιακό: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Παναθηναϊκός AKTOR: Μόνιμη γιορτή στο ΟΑΚΑ, επέστρεψαν τα παιδικά χαμόγελα!
Formula 1: «Αφεντικό» στο πρώτο Sprint ο Φερστάπεν! - Η ώρα και το κανάλι του αγώνα στην Κίνα
NBA: Οι Πέλικανς απέκλεισαν τους Κινγκς του Βεζένκοφ – Τα ζευγάρια των playoffs