Basket League: Τρίκαλα BC - ΚΑΟΔ 80-76 (photos)

Στα νικηφόρα αποτελέσματα στην Basket League επέστρεψαν τα Τρίκαλα BC, που φιλοξένησαν και κέρδισαν με 80-76 τον ΚΑΟΔ.

Με πρωταγωνιστή το Σλάβεν Τσούπκοβιτς, που έκανε τη διαφορά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, οι Θεσσαλοί κατάφεραν να διατηρήσουν αλώβητη την έδρα τους, παρά την πίεση που τους ασκήθηκε από τους Δραμινούς στο φινάλε. Τα Τρίκαλα BC ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι καθοδηγούμενα από το Χάρις που σημείωσε οκτώ πόντους στην πρώτη περίοδο. Με τη συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα είχαν προβάδισμα δέκα πόντων (12-2) και διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας λόγω των υψηλών ποσοστών ευστοχίας στα σουτ δύο πόντων μέχρι και το 10’ (24-17). Η αντεπίθεση των Δραμινών ξεκίνησε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, καθώς μείωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (28-24 στο 14’), με τη βοήθεια του Λο. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με ποσοστό 40% έξω από τη γραμμή των 6,75μ., σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που είχαν 0/7 προσπάθειες στα πρώτα 16 λεπτά (30-27). Εκεί, Χάρις, Τρέισι και Κάντζι έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, καθώς με έξι διαδοχικούς πόντους ξέφυγαν με 36-27 (19’), για να ολοκληρωθεί το πρώτος μέρος με σκορ 36-29, με καλάθι του Μανώλη Παπαμακάριου.

Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε σε 36-33 στο 21’,, αλλά με ηγέτη τον Χάρις οι Θεσσαλοί ξέφυγαν και πάλι με 41-33. Με τον Τρότερ να ηγείται της αντεπίθεσης οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με δικό τους 10-0 (41-43 στο 25’), με τη διαφορά να φθάνει έως και στα επίπεδα των έξι πόντων, με τους Λο και Τσαλδάρη να δίνουν λύσεις στην ομάδα τους (46-52 στο 28’). O Κάντζι, όμως, άλλαξε τις ισορροπίες, για την ανατροπή στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (55-52). Το σερί των Τρικάλων BC διευρύνθηκε στο 13-0 στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου (59-52). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν διαφορά 4-5 πόντων (67-62) με την είσοδο στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης, καθώς πήραν πόντους και από τον Ίνγκραμ, ενώ οι φιλοξενούμενοι εισέπραξαν βοήθειες από τους Τσαλδάρη και Ζάρα. Ωστόσο, με τον Τσούπκοβιτς να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και να τελειώνει τις φάσεις οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 76-67 στο 38’, κάνοντας σπουδαίο βήμα για την εξασφάλιση της νίκης. Ο ΚΑΟΔ δεν κατέθεσε τα όπλα, επιχείρησε εκ νέου για την ανατροπή, αλλά δεν πρόλαβε. Δύο εύστοχες βολές από τον Ίνγκραμ σε συνδυασμό με ένα άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Τσαλδάρη έγραψαν τον επίλογο του ματς.

Διαιτητές: Σώμος, Ψαριανός, Βαρδάλος.
Δεκάλεπτα: 24-17, 36-29, 55-52, 80-76
Τρίκαλα BC (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 15 (1), Νικολόπουλος, Τρέισι 7 (1), Χάρις 19 (1), Τσούπκοβιτς 14 (2), Πάνος 2, Σπανός, Κάντζι 20, Χουχούμης 3.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 8, Τρότερ 20 (3), Γεωργάκης, Άτκινς 2, Όντομ 2, Μισέλ 1, Ζάρας 15 (2), Λο 12 (1), Τσαλδάρης, Παπαμακάριος 7 (1).

Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!