Basket League: Ρέθυμνο - ΠΑΟΚ 71-79 (photos)

Τις έξι διαδοχικές νίκες στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League συμπλήρωσε ο ΠΑΟΚ, που κέρδισε και το Ρέθυμνο με 79-71 στο «Μελίνα Μερκούρη».

Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα σταθεροποιήθηκε ο «Δικέφαλος του Βορρά», ενώ η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου υπέστη την τέταρτη διαδοχική ήττα της. Κορυφαίος στο «Μελίνα Μερκούρη», από τους φιλοξενούμενους, ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης που σημείωσε 16 πόντους (6/9 δίποντα και 4/5 βολές) και μάζεψε έξι ριμπάουντ.

Κλειστό παιχνίδι έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς να μπορέσει κάποια ομάδα να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων και η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 24-22 υπέρ των γηπεδούχων. Η μάχη... σώμα με σώμα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να μετρά 0/6 τρίποντα στο πρώτο εικοσάλεπτο, παρ’ όλα αυτά να παραμένει σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης. Ο Φαγέ με 12 πόντους κρατούσε την ομάδα του Ρεθύμνου, ενώ από το «Δικέφαλο του Βορρά» ξεχώριζε ο Όντουμ με εννέα. Οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 40-36 υπέρ των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με τους Βον, Τσόχλα ξέφυγε με +10 για πρώτη φορά, 38-48 στο 23ο λεπτό. Το Ρέθυμνο, όμως, μείωσε άμεσα στο καλάθι (46-48), ενώ ο Καλαμπόκης ισοφάρισε σε 48-48, τρία λεπτά αργότερα. Ο Λάνγκφορντ «ξεκόλλησε» τον ΠΑΟΚ (48-50), αλλά ο Φαγέ έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ το Ρέθυμνο (51-50, με επιμέρους σερί 13-2 έπειτα από το 38-48). Το παιχνίδι έγινε ξανά... ντέρμπι και τελικά η τέταρτη περίοδος άρχισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 57-56. Κορμιά... έπεσαν στην τελευταία περίοδο, με τον Τσόχλα να δίνει στην ομάδα του απόσταση ασφαλείας (66-71). Στο 39’ ο Λάνγκφορντ διατήρησε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (68-73), οι οποίοι με τον Κάρτερ «κλείδωσαν» το ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Τσούνας.
Δεκάλεπτα: 24-22, 36-40, 56-57, 71-79.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 14 (2), Σχίζας 3 (1), Κουμπούρας 1, Σάφτενααρ 9, Κάουνσιλ 7, Αλεν 5 (1), Καλαμπόκης 9 (1), Φαγέ 21 (1), Σίνης 2, Κράβιτς.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 12, Λιάπης, Κάρτερ 9, Κακαρούδης 3, Τσόχλας 14 (3), Δέδας 1, Μαργαρίτης 16, Όντουμ 12, Βον 10, Μπρέμερ, Σαλούστρος 2.