Basket League: Άρης - Πανελευσινιακός 79-61 (photos)

Με δίδυμο φωτιά τους Βεζένκοφ και Ριντ ο Άρης διέλυσε με 79-61 τον Πανελευσινιακό, στο «Nick Galis Hall».

Νικητής για δεύτερη διαδοχική φορά και όγδοη φέτος στην Basket League αναδείχθηκε ο Άρης. Στη ζώνη του υποβιβασμού παρέμειναν οι «σταχυοφόροι», με μόλις τέσσερις επιτυχίες σε δεκατέσσερις αγώνες τους στο φετινό πρωτάθλημα. Η εκτελεστική δεινότητα των Νέιμικ και Βεζένκοφ έδωσε με το ξεκίνημα της αναμέτρησης προβάδισμα 6-0 στους Θεσσαλονικείς, εικόνα που συμπληρώθηκε στην πορεία με το Ριντ να βοηθάει επιθετικά και τους «κίτρινους» να περιορίζουν αποτελεσματικά στην άμυνα τους αντιπάλους τους. Συνέπεια αποτέλεσε η διαφορά να «ανέβει» γρήγορα στους εννέα πόντους, 16-7 στο 6’, και με τη συμπλήρωση δύο λεπτών στη δεύτερη περίοδο στους δεκατρείς (31-18). Ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να μείνει «ζωντανός» στο ματς, επενδύοντας στο μακρινό σουτ (είχε 4/6 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο), γεγονός που του επέτρεψε να μειώσει πρόσκαιρα, λίγο πριν φύγουν οι δυο ομάδες για τα αποδυτήρια, στους οκτώ πόντους διαφορά (38-30).

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν αποσυντονίστηκαν, «απάντησαν» με σερί 13-2, που τους έδωσε «αέρα» 19 πόντων (51-32 στο 25’) και, μαζί, τη σιγουριά για την κατάκτηση της νίκης. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να συνδυάζουν αποτελεσματικότητα και όμορφο θέαμα στο παρκέ, στοιχεία ιδανικά για να ξεσηκώσουν την κερκίδα και τη διαφορά υπέρ τους να φθάνει στο +23 (57-34 στο 29’). Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, σημείο αναφοράς στο οποίο ήταν η μέγιστη διαφορά των 24 πόντων που «έπιασαν» οι Θεσσαλονικείς (67-43) και οι επιθετικές πινελιές των Τζόνσον και Αθανασούλα για τους φιλοξενούμενους, για να «ψαλιδιστεί» όσο γίνεται η απόσταση από τους νικητές.

Διαιτητές: Μητσόπουλος, Τζαφλέρης, Διαμαντής.
Δεκάλεπτα: 27-18, 40-30, 57-36, 79-61
Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 6 (2), Δήμας, Ριντ 16, Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Καραθανάσης 6, Βεζένκοφ 18 (1), Νέιμικ 6, Μούρτος 9 (1), Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 8 (1).
Πανελευσινιακός (Κουστένης): Κοξ, Μίτροβιτς 3 (1), Τσακαλέρης 5 (1), Βασιλόπουλος 8, Λούμπι 2, Αθανασούλας 11 (1), Μάρκοβιτς 8 (1), Δορκοφίκης 3 (1), Ιωάννου 3 (1), Τζόνσον 16 (2), Καλλές 2, Αβραμίδης.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ