Κολοσσός Ρόδου – Πανιώνιος 70-56

Ο Κολοσσός Ρόδου στο «Βενετόκλειο» είναι πολύ δυνατός και το απέδειξε και κόντρα στον Πανιώνιο τον οποίο νίκησε 70-56

Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα οι Ροδίτες ανέβηκαν στις επτά νίκες έχοντας ισάριθμες ήττες, ενώ ο Πανιώνιος παρέμεινε μόνος στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα της Basket League μετά από 14 αγώνες και το έργο του αναφορικά με την παραμονή παραμένει πολύ δύσκολο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους οι οποίοι κυριαρχώντας στις δύο πλευρές του γηπέδου προηγήθηκαν με 19-12. Στη δεύτερη περίοδο όμως το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή αντέδρασε, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 35-30 κι όλα έδειχναν ότι θα ακολουθούσε ντέρμπι.

Ωστόσο από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έδειξε ότι οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση. Βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και διατηρώντας καλή αμυντική συμπεριφορά, ξέφυγαν στο σκορ (54-43 στο 30') για να φτάσουν στην τελική επικράτηση με διψήφια διαφορά πόντων (70-56).

Ουότερς και Στεφανίδης είχαν από 13 πόντους για τους νικητές, ενώ για τον Πανιώνιο προσπάθησαν οι Στρναντ και Κόλεμαν με 15.

Στην πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα του Πανιωνίου, ο Χρήστος Ταπούτος πρόσφερε εννιά πόντους αλλά δεν αποδείχτηκαν αρκετοί.

Δεκάλεπτα: 19-12, 35-30, 54-43, 70-56

Κολοσσός Ρόδου (Άρης Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 8, Σιολόγκας 2, Γουότερς 13 (2), Μανωλόπουλος 6, Σμιθ 6, Στεφανίδης 13 (1), Λίντεν 8 (2), Σκοτ 3 (1), Χάγκινς 9

Πανιώνιος (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος, Βεργίνης, Ταπούτος 9, Στρναντ 15, Μοτσενίγος 1, Σταμάτης 7 (1), Γουντς 4, Κόλεμαν 15, Κορόλεφ 5, Ταμπς

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή