Basket League: Τρίκαλα – ΠΑΟΚ 79-81

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ έκανε μεγάλη ανατροπή και με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα, έμεινε ζωντανός για να επικρατήσει 81-79 των Τρικάλων.

Στη δεύτερη θέση της Basket League αναρριχήθηκε ο ΠΑΟΚ ο οποίος… έπιασε τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε για ακόμα μία φορά να γυρίσει από την κόλαση και να πάρει μία νίκη στο τέλος χάρις στη… ψυχρότητα των εκτελεστών του.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων. Στο δεύτερο όμως, ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος και επικρατώντας επιμέρους 25-14΄εκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα 39 – 45.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η απάντηση από τα Τρίκαλα τα οποία κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να προηγηθούν 62-60 για να οδηγηθεί το παιχνίδι σε… ντέρμπι. Ξανά όμως, ο ΠΑΟΚ με τα τρίποντα στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Στα 45 δευτερόλεπτα για το τέλος ο Τσόχλας με τρίποντο ισοφάρισε 77-77 για να πάρουν άμεσα οι γηπεδούχοι προβάδισμα με 79-77 με δίποντο του Σπανού. Στην επόμενη φάση και τα 28 δευτερόλεπτα όμως, ο Κάρτερ με νέο τρίποντο έκανε το 80-79 για τον ΠΑΟΚ ο οποίος είχε μία καλή άμυνα και «καθάρισε» το παιχνίδι με 81-79.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ίνγκραμ 4, Νικολόπουλος 8, Τρέισι 9, Χάρις 17, Κούπκοβιτς 15, Πάνος 8, Σπανός 5, Κάντζι 13.
ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 16, Λιάπης 6, Κάρτερ 12, Καρακούδης 10, Τσόχλας 5, Μαργαρίτης 8, Όντουμ 10, Βον 4, Μπρέμερ 6, Σαλούστρος 4.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (03/05) - Με Φενέρμπαχτσε - Μονακό για την Euroleague
Επαφές της Τσέλσι με Έβερτον για Πίκφορντ!
Ρεμς: Κοινή συναινέσει «διαζύγιο» με τον Στιλ
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League