Basket League: Κολοσσός Ρόδου - Κόροιβος Αμαλιάδας 82-75 (photos)

Συνέχεια στη νικηφόρα πορεία του στην Basket League έδωσε ο Κολοσσός Ρόδου που επιβλήθηκε με 82-75 του Κόροιβου Αμαλιάδας.

Την έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Basket League πανηγύρισαν οι νησιώτες, κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς την οκτάδα. Στον αντίποδα, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου υπέστη την έκτη εκτός έδρας ήττα της σε ισάριθμες φετινές αναμετρήσεις. Η χαμένη μάχη των ριμπάουντ και τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας στοίχισαν στον Κόροιβο Αμαλιάδας, που βρέθηκε από τα πρώτα λεπτά σε μειονεκτική θέση και δεν απείλησε μέχρι το 36’. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην επίθεση με τους Ντέιβις (16π.) και Βασίλιεβιτς (12π.) και μείωσαν σε 66-65.

Ο Κολοσσός Ρόδου, όμως, δεν είχε καμία διάθεση να «γκρεμίσει» ό,τι έχτισε έως εκείνο το σημείο στο ματς. Τα τρίποντα των Ουότερς (69-65 στο 36’) και Σκοτ (78-73 στο 39’) τον κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας και του χάρισαν τη νίκη με 82-75. Ο Αμερικανός γκαρντ των «θαλασσί» ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, τελειώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Μανωλόπουλος (12π.) και Χάγκινς (12π.).

Διαιτητές: Ψαριανός, Μπήτης, Καλδίρης.
Δεκάλεπτα: 15-11, 37-28, 57-48, 82-75.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 3 (1), Λαρεντζάκης 3 (1, Ουότερς 23 (1), Μανωλόπουλος 12 (2), Σμιθ 14, Στεφανίδης 1, Λίντεν, Σκοτ 5 (1), Τσάμης 9 (1), Χάγκινς 12.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 5 (1), Μάρσαλ 9, Γιαννακίδης 9 (3), Αγγελόπουλος 6 (2), Παπαπέτρου, Ντέιβις 16 (1), Βασίλιεβιτς 12 (2), Κανονίδης 6, Φιλιππάκος, Τέρνερ 3, Ρούμπιο 9, Γαλιώτος.

Ρεμς: Κοινή συναινέσει «διαζύγιο» με τον Στιλ
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη